fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Bezpieczny hazard w internetowym kasynie: KE chce ograniczyć dostęp niepełnoletnich do gier hazardowych w sieci

KE chce ograniczyć dostęp niepełnoletnich do gier hazardowych w sieci
www.sxc.hu
Komisja Europejska chce zwiększyć ochronę osób grających w sieci. Weryfikowana ma być m.in. ich pełnoletność. Polska już zmienia przepisy.
Skuteczne zabezpieczenia przed dostępem do hazardu osób niepełnoletnich, prawidłowe informowanie o zagrożeniach związanych z grami, utrzymanie hazardu pod kontrolą to najważniejsze wskazówki dla państw członkowskich wypływające z zaleceń KE. Czy polskie przepisy spełniają rekomendacje Komisji?

Czarny rynek

Hipotetycznie, jeśli polski konsument wejdzie do kasyna internetowego i zostanie pokrzywdzony, to nie może zgłosić szkody. Oskarżono by go o przestępstwo karnoskarbowe. Polska ustawa hazardowa zakazuje wszelkiego hazardu online z wyjątkiem zakładów wzajemnych. Uzasadnia się to ochroną użytkowników przed uzależnieniem od gier. Jak wskazuje jednak mec. Bartosz Andruszaniec, trzeba się zastanowić, czy model oparty na restrykcyjnych zakazach nie jest dla konsumentów groźniejszy niż łagodniejsze przepisy z jednoczesnym zapewnieniem właściwej ochrony.
– Kwitnie czarny rynek usług hazardowych, przez co państwo traci na wpływach do budżetu – dodaje mec. Andruszaniec. Ministerstwo Finansów jest w trakcie przygotowywania nowelizacji ustawy hazardowej. To wynik zastrzeżeń Komisji wobec polskich przepisów.
– Główną wadą jest możliwość przyznania zezwolenia na prowadzenie działalności hazardowej tylko krajowym spółkom z o.o. i spółkom akcyjnym. To dyskryminacja ze względu na obywatelstwo – tłumaczy Andruszaniec.
Również Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że największym problemem na polskim rynku gier hazardowych jest oferowanie nielegalnych usług przez podmioty zagraniczne, niezarejestrowane w Polsce.
– Znajdują się one poza kontrolą polskich organów, nie przestrzegają też polskiego prawa. Nie znajdą więc zastosowania krajowe przepisy o zabezpieczeniu konsumentów – podkreśla Durlik-Khouri.
Projekt nowelizacji wychodzi naprzeciw niektórym rekomendacjom Komisji. Zwiększenie ochrony graczy nastąpi poprzez wprowadzenie polityki odpowiedzialnej gry. Ma ona polegać na obowiązkowym informowaniu o ryzyku związanym z hazardem i wprowadzeniu procedur samokontroli użytkowników. Weryfikowana będzie także pełnoletność graczy.

Zalecenia nie wiążą

Na wtorkowym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych dyskutowano z kolei o projekcie zmian ustawy hazardowej wniesionym przez grupę posłów PO. Proponowana nowelizacja dotyczy ułatwień organizacji loterii fantowych przez organizacje pożytku publicznego. Wnioskodawcy proponują podniesienie wartości puli pieniężnej, przy której organizatorzy byliby zwolnieni z obowiązku uzyskania zgody Izby Celnej na przeprowadzenie loterii. Wystarczyłoby zgłoszenie.
Zalecenia Komisji Europejskiej nie są wiążące.
– Wpisują się jednak w tendencję do unifikacji prawa pod kątem ochrony konsumentów – mówi Andruszaniec.

Opinia:

Zdzisław ?Kostrubała, członek Stowarzyszenia ?Pracodawców i Pracowników ?Firm Bukmacherskich
Polscy legalni bukmacherzy bez żadnego prawnego przymusu wdrożyli już i stosują politykę odpowiedzialnej gry. Zalecenia Komisji Europejskiej skierowane są głównie do podmiotów oferujących przez internet gry losowe, tj. ruletkę, gry liczbowe, gry w karty czy też różne loterie, które – jak pokazują badania – są o wiele bardziej uzależniające niż zakłady bukmacherskie. Zaimplementowanie do polskiego porządku prawnego propozycji KE bez wcześniejszego zażegnania problemu, jakim jest dominująca na rynku polskim szara strefa gier hazardowych, mija się jednak z celem, gdyż liczni nielegalni operatorzy nie będą tych przepisów respektowali, tak jak i obowiązujących teraz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA