fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

E-podręczniki do informatyki i matematyki

Fotorzepa, Danuta Matloch
Kompletne e-podręczniki do informatyki i matematyki zaprezentowano na Politechnice Łódzkiej.
Są to dwa pierwsze publicznie dostępne e-podręczniki przygotowane w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła". Zostały udostępnione na platformie internetowej www.epodreczniki.pl. W prezentacji uczestniczyła Ewa Dudek, wiceminister edukacji.

Informatyka

Przygotowany został e-podręcznik do zajęć komputerowych dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej. Pierwszy testowy e-podręcznik składa się z rozdziałów głównych, odpowiadających ogólnym tematom podstawy programowej. Rozdziały te obejmują zamknięty obszar treściowy (moduł) dotyczący, np. edycji tekstu, tworzenia i przetwarzania grafiki komputerowej czy też wykorzystania usług internetowych.
E-podręcznik ma jednolitą strukturę, składa się ze wstępu, treści głównej oraz słowniczka i zadań. We wstępie określone są założone cele edukacyjne, w słowniczku wyjaśnienie nieznanych uczniom pojęć, zaś w zadaniach zostały ukryte przykłady do pracy samodzielnej w domu bądź podczas zajęć lekcyjnych. E-podręcznik do zajęć komputerowych został wzbogacony o zadania interaktywne, barwne ilustracje, pokazy slajdów oraz filmy. Prezentowane treści będą rozwijane spiralnie w podręcznikach dla klas starszych.

Matematyka

Ponadto zaprezentowany został pierwszy testowy e-podręcznik do matematyki przeznaczony dla klasy pierwszej liceum i technikum. Zawiera on 5 rozdziałów: funkcja ? ogólne wprowadzenie, funkcja liniowa, liczby, trygonometria i podstawy geometrii. Każde wprowadzone pojęcie ilustrowane jest elementem multimedialnym. E-podręcznik zawiera dużą liczbę zadań interaktywnych oraz zadania generatorowe.
Przedstawiono również pierwsze wersje aplikacji mobilnych na systemy operacyjne Android, iOS oraz Windows Phone/8, które pozwolą uczniom i nauczycielom na dynamiczne pobieranie lokalnie oraz synchronizację treści edukacyjnych z platformy www.epodreczniki.pl w sytuacji, kiedy użytkownik będzie miał problemy z dostępem do Internetu. Dodatkowo treści pierwszego e-podręcznika z matematyki po raz pierwszy w Polsce udostępnione zostały na jednym z najpopularniejszych kanałów edukacyjnych na świecie iTunes.

Multikompetencyjne zespoły

E-podręczniki opracowywane są od podstaw przez multikompetencyjne zespoły autorskie, w skład których wchodzą profesorowie uczelni partnerskich, metodycy, redaktorzy, nauczyciele, uczniowie będący przedstawicielami wszystkich objętych projektem etapów edukacyjnych.
Prezentowane e-podręczniki zostały udostępnione na platformie www.epodreczniki.pl. Platforma technologiczna e-podręcznika to pierwszy w pełni otwarty standard dla modelowego e-podręcznika, pozwalający na rozbudowę o dodatkowe funkcjonalności oraz integrację z zewnętrznymi usługami i systemami informatycznymi dla cyfrowej edukacji. Tworzona jest w oparciu o ciągłe testy z grupami użytkowników końcowych obejmujących zarówno nauczycieli, jak i uczniów na różnych poziomach edukacyjnych.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA