fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Chorwacja nie chce szybko podnosić wieku emerytalnego

Flickr
W odpowiedzi na naciski Komisji Europejskiej w związku z przyśpieszeniem wprowadzenia wyższego wieku emerytalnego Chorwacja ciągle opowiada się za swoim planem.
Na spotkaniu Ministra Pracy i Emerytur, Mirando Mrsica i komisarza Unii Europejskiej, Laszlo Andora w Zagrzebiu, przedstawiciel rządu Chorwacji przypomniał argumenty za opóźnieniem wprowadzenia wyższego wieku emerytalnego.
Głównie powołuje się na obecny stan i trendy demografii kraju. Podkreśla także, że przewidywana średnia długość życia w Chorwacji jest aż o 5 lat krótsza niż w innych krajach członkowskich.
-Mam nadzieję, że nasz sprzeciw zostanie zaakceptowany, bo mamy dokładne wskaźniki żeby go uargumentować. Jeśli podniesiemy wiek emerytalny szybciej niż planowaliśmy, postawimy naszych obywateli w niekorzystnej sytuacji, ponieważ będą oni korzystać ze swoich emerytur krócej niż przeciętny obywatel Unii Europejskiej.- powiedział minister Mrsic.
Komisarz Andor twierdzi, że Komisja Europejska opowiada się relacjami pomiędzy odpowiednią emeryturą a oczekiwaną długością życia, ale również inne czynniki powinny być brane pod uwagę, jak na przykład bezrobocie. - Jeśli jest wysokie, wiek emerytalny może być obniżony – tłumaczy komisarz –Należy tutaj zachować równowagę między wszystkimi czynnikami.
Obecnie wiek emerytalny w Chorwacji jest ustalony na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Przed 1999 rokiem był jeszcze niższy – odpowiednio; 60 i 55.
Podniesienie momentu przejścia na emeryturę do 67 lat Chorwacja planuje stopniowo wprowadzać dopiero w okresie między 2030 a 2038 rokiem.
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA