fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

30 lat więzienia za defraudacje

Bloomberg
Jeden z najbogatszych wietnamskich biznesmenów został skazany na 30 lat więzienia za malwersacje.
Nguyen Duc Kien, szef Asia Commercial Bank, miał zdefraudować ponad miliard dolarów, uznał sąd.
Kien, założyciel największego prywatnego banku wietnamskiego, a także właściciel klubu piłkarskiego ACB w Hanoi, został aresztowany dwa lata temu. Jego kłopoty z prawem to prawdopodobnie efekt rozgrywek między przywódcami rządzącej partii komunistycznej. Jego aresztowanie pociągnęło za sobą gwałtowne wycofywanie depozytów bankowych.
50-letni Kien oraz siedmiu jego wspólników zostało uznanych za winnych m.in. nielegalnego handlu złotem, manipulowania krajowym rynkiem walutowym, unikania podatków przez prowadzone przez niego spółki inwestycyjne oraz wyprowadzenie z nich milionów dolarów.
Sąd stwierdził, że Kien i jego wspólnicy wykorzystywali luki w prawie i posługiwali się fałszywymi dokumentami oraz manipulowali danymi bankowymi.
W sprawie oskarżono także byłego ministra ds. inwestycji, ale 75-letni Tran Xuan Gia jest ciężko chory i w związku z tym jego przesłuchania zawieszono - poinformował jego prawnik.
Podczas procesu Kien zaprzeczał wszystkim oskarżeniom i żądał czasu, by móc udowodnić swoją niewinność. Sędziowie powiedzieli, że dostaje surowy wyrok, ponieważ nie powiedział prawdy.
W swoim wystąpieniu przez sądem w zeszłym tygodniu Kien wskazał na nieprawidłowości w wielu wietnamskich instytucjach kredytowych, a nawet szczegółowo wyjaśnił, jak należy zrestrukturyzować sektor bankowy kraju, by uniknąć w przyszłości malwersacji.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA