fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Gra na 25-lecie Wolności

Kawiarnia Niespodzianka
Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
„Od Solidarności do wolności” to komputerowa gra historyczna, dostępna w formie aplikacja na iPhone'a lub smartfona, która łączy wiedzę o najnowszej historii Polski z rozrywką młodych ludzi.
Aplikację przygotowała Akademia Leona Koźmińskiego z okazji 25-lecia Wolności.
- Mylimy daty i nazwiska, bohaterowie zlewają się z aparatczykami, zacierają się w pamięci ważne wydarzenia historyczne - mówi pomysłodawczyni gry, Daria Kowalska z Akademii Leona Koźmińskiego. Twórcy gry edukacyjnej „Od Solidarności do wolności” w przystępny sposób porządkują i odtwarzają fakty, ale też atmosferę polskiej drogi do wolności.

Telewizor rubin z obrazem kontrolnym wyświetla w nagrodę Teleranek, kiedy gracz udzieli poprawnej odpowiedzi na quizowe pytanie. Jeśli gracz odpowie błędnie, w telewizorze pojawia się generał Jaruzelski z mundurze z oficjalnym komunikatem o wprowadzeniu stanu wojennego. Gracz ma trzy życia, traci jedno z nich w wyniku błędnej odpowiedzi, ale w nagrodzę za „przeżycie” serii pytań otrzymuje minigrę do zabawy. Śpiący na oparciu fotela kot obserwuje zarówno zmagania gracza, jak i to, co nadaje telewizja. Grafika interfejsu gry utrzymana jest w stylistyce lat siedemdziesiątych przypomina plakaty Henryka Tomaszewskiego, a stojący na telewizorze wazon z goździkami z pewnością jest produktem z Ćmielowa.

W tworzenie gry zaangażowali się profesorowie, wykładowcy, informatycy i pracownicy Akademii Leona Koźmińskiego. Profesorowie Andrzej Koźmiński, Adam Noga, Robert Rządca tworzyli pytania, z kolei dr Marcin Wardaszko i  Błażej Podgórski, odpowiadali za przyjazną dla użytkownika formę gry. Większość pytań i ostateczną konstrukcję historyczną gra zawdzięcza młodemu socjologowi, badaczowi PRL-u, dr Mariuszowi Jastrzębowi.

Projekt został wpisany na listę ogólnopolskich akcji o szczególnym znaczeniu, jakie zrodziły się w związku z obchodami 25-lecia Wolności pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Czwartego czerwca na pewno ściągnę tę grę z AppleStore'a na mój telefon. Zagram z wnuczkiem, który ma dopiero kilka lat, ale żywo interesuje się historią i uwielbia aplikacje mobilne - mówi prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Rektor ma nadzieję, że gra przyczyni się do lepszego poznania najnowszej historii Polski przez gimnazjalistów i licealistów. Widać bowiem wśród studentów, że nie we wszystkich szkołach program z historii udało się doprowadzić do 1989 roku. A lepsza wiedza historyczna pozwala w szerszym kontekście odczytywać i interpretować współczesność.

Gra „Od Solidarności do wolności” jest dostępna bezpłatnie na platformach mobilnych - iOS, Android oraz w wersji przeglądarkowej. Można ją ściągnąć przez  AppleStore, Google Play, Facebook lub ze strony www.kozminski.edu.pl/25latwolności.

Dla pierwszych użytkowników aplikacji, którzy zalogują się do gry i osiągną najlepsze wyniki do końca czerwca 2014 r. Kancelaria Prezydenta RP oraz Akademia Leona Koźmińskiego ufundowały nagrody: książki historyczne, koszulki upamiętniające 25-lecie wolności, 20 zestawów gry planszowej „Znaj znak”, a dla dziesięciu najlepszych z najlepszych  udział w spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA