fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Bezrobotni: ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w urzędzie pracy

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
W urzędach pracy powinno być oddzielne okienko dla osób które chcą mieć ubezpieczenie zdrowotne, bez konieczności rejestrowania się.
Propozycje w tej sprawie zostały właśnie przesłane do resortu zdrowia w ramach konsultacji tzw. pakietu kolejkowego. Ministerstwo pracy chce wprowadzenia poprawek do tego projektu, które rozładują także kolejki w urzędach pracy.
Obecnie nawet połowa bezrobotnych rejestruje się w pośredniakach tylko po to by uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Zawyża to sztucznie stopę bezrobocia i obarcza służby zatrudnienia niepotrzebną papierkową robotą związaną z rejestrowaniem takich osób jako bezrobotnych i przygotowywaniem dla nich propozycji zatrudnienia czy niezbędnych szkoleń. Takie osoby nie są jednak zainteresowane znalezieniem zatrudnienia i znajdują wiele sposobów, aby unikać obowiązków związanych z rejestracją jako bezrobotny.
- Nie chcemy nikogo pozbawiać statusu bezrobotnego. Proponujemy jedynie aby w urzędzie pracy znalazło się oddzielne okienko dla takich osób, gdzie mogłyby one zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego bez konieczności rejestrowania się jako bezrobotny – tłumaczy szczegóły propozycji Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.
– Aby taka osoba zyskała prawo do takiego ubezpieczenia będzie musiała spełnić warunek nie osiągania przychodów i nie podlegania pod to ubezpieczenie z innego tytułu - dodaje.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA