fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Majdan zwiera szyki, trwa kruchy rozejm

PAP/EPA
Choć władze obiecały amnestię i rezygnację ze stosowania broni, a obie strony do rana ogłosiły rozejm, Majdan zaczął budować nowe barykady. Protestujący poprzez podniesienie rąk zdecydowali, że opozycja ma porzucić dalsze rozmowy z prezydentem Janukowyczem.
14.20
Na zaplanowanym na wtorek specjalnym posiedzeniu parlamentu Ukrainy deputowani nie będą omawiać wprowadzenia stanu wyjątkowego - zapewnił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak. Czytaj więcej
12.20
W związku z zaostrzeniem antyrządowych protestów, w sklepach z bronią w Kijowie wstrzymano sprzedaż broni i innych akcesoriów militarnych - podała w piątek gazeta "Kommiersant-Ukraina". Czytaj więcej
11.15
Andrij Klujew, dotychczasowy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, został w piątek mianowany nowym szefem administracji prezydenta Wiktora Janukowycza. Dekret szefa państwa w tej sprawie opublikowano na jego stronie internetowej. Czytaj więcej
9:30
Protestujący zajęli ministerstwo rolnictwa ogłaszając, że jest to odpowiedź na wcześniejszy apel prezydenta Wiktora Janukowycza, by demonstranci opuścili ulice miasta.
Budynek, który znajduje się przy ulicy Chreszczatyk, tuż przy Majdanie Niepodległości, opanowano bez żadnych problemów; znajdująca się w nim ochrona nie stawiała oporu. Zorganizowano tam punkt grzewczy dla uczestników protestów.
Majdan zwiera szyki
Zobacz specjalną korespondencję Jędrzeja Bieleckiego z Ukrainy
9.10
Zapis o możliwych sankcjach personalnych wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły na Ukrainie, a także wezwanie do zaprzestania rozlewu krwi zawiera przyjęta przez aklamację przez Sejm uchwała w sprawie Ukrainy.
"Sejm RP stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje personalne wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły. Sejm apeluje o rozważenie kroków na arenie międzynarodowej zmierzających do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, których działania doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń na Ukrainie" - napisano w uchwale.
Sejm apeluje o "natychmiastowe zaprzestanie przemocy i przelewu krwi oraz podjęcie przez wszystkie strony dialogu politycznego na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu". Posłowie wyrażają ponadto solidarność z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy, szczególnie z osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku starć. Potępiają "tłumienie, przy użyciu siły, wolności i praw obywatelskich, zwłaszcza prawa do pokojowych demonstracji i swobody wypowiedzi".
W uchwale mowa jest o "gwałtownych i dramatycznych wydarzeniach z użyciem siły przez organy porządkowe Ukrainy, w wyniku których doszło do ofiar śmiertelnych". "Zarzewiem zdecydowanych protestów opozycji stało się przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy 16 stycznia br. i podpisanie przez prezydenta Wiktora Janukowycza ustaw, w drastyczny sposób ograniczających swobodę manifestacji, wypowiedzi, inne prawa polityczne i obywatelskie Ukraińców oraz działanie organizacji pozarządowych" - czytamy w uchwale.
8.50
Jedenaście osób, które zatrzymano w czwartek w stolicy Białorusi Mińsku za akcję solidarności z Ukraińcami demonstrującymi na Majdanie, zwolniono tego samego dnia późnym wieczorem - poinformowało w piątek Radio Swaboda.
Grupa młodych ludzi, głównie z organizacji Alternatywa i ruchu solidarności "Razem", wyszła z portretem zabitego w Kijowie Białorusina, 25-letniego Michaiła Żyznieuskiego, i ze zniczami przed budynek ukraińskiej ambasady w Mińsku oraz przed pomnik ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki na pobliskim skwerze.
Zebrani odśpiewali białoruski hymn religijny "Mahutny Boża" (Boże Wszechmogący).
- Po akcji podeszli do nas OMON-owcy (milicjanci z oddziałów specjalnych) oraz ludzie w cywilu. Zacząłem dzwonić do znajomego dziennikarza. Wtedy do mnie podbiegli i uderzyli w głowę. Potem podjechał autobus i wsadzili do niego wszystkich uczestników akcji - powiedział jeden z zatrzymanych.
Jak dodał, na komisariacie pobrano od zatrzymanych odciski palców i wysłuchano ich wyjaśnień. Sprawdzono też ich tożsamość, ale nie spisano protokołów.
Według lidera Alternatywy Aleha Korbana części uczestników akcji udało się uciec przed interwencją milicji.
Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie i należał do UNA-UNSO, został zastrzelony na kijowskim Majdanie w środę - powiedział jeden z liderów tej skrajnie prawicowej organizacji ukraińskiej Mykoła Karpiuk.
06:56
Wiceprezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej wezwał prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do odstąpienia od przemocy wobec demonstrantów w Kijowie, grożąc "konsekwencjami" w przypadku eskalacji konfliktu - podał Biały Dom.
"Wiceprezydent podkreślił, że jedynie władze Ukrainy mogą zapewnić pokojowe wyjście z kryzysu, a dalszy przelew krwi przyniesie konsekwencje w relacjach Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi" - poinformowała kancelaria prezydenta USA. "Biden zachęcał Janukowycza do znalezienia pokojowego rozwiązania" - dodała.
W tym samym czasie Departament Stanu w Waszyngtonie oświadczył, że wprowadzenie sankcji wobec ukraińskich władz jest rozważaną, choć nie preferowaną opcją. "Ta opcja jest możliwa. Naciskamy na rząd ukraiński, aby skorzystał z okazji, jaką są rozmowy i podjął środki na rzecz pojednania narodowego" - powiedziała rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji, Marie Harf.
06:15
Do Kijowa udaje się czterech polityków PiS: wiceprzewodniczący partii Adam Lipiński, rzecznik Adam Hofman oraz europosłowie Ryszard Czarnecki i Tomasz Poręba. Mają rozmawiać z przedstawicielami ukraińskiej opozycji.
Ostatni raz przedstawiciele PiS byli w Kijowie na przełomie listopada i grudnia ub.r. Jarosław Kaczyński przemawiając wówczas na Majdanie zapewniał, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy.
01:52
Dziś z demonstrującymi w Kijowie będzie się solidaryzował polski Sejm. Już zrobił to episkopat - pisze Wiktor Ferfecki, dziennikarz "Rz".
01:33
Jak informuje espresso.tv, oddziały milicji też są gotowe na ewentualny atak.
01:25
Co obiecał Janukowycz? Przeczytaj korespondencję dziennikarza "Rz" Jędrzeja Bieleckiego z Kijowa dot. rezultatu rozmów prezydenta Ukrainy z opozycją.
01:20
W Kijowie powstają nowe barykady i znów płoną opony.
(PAP/EPA)
00:45
Majdan zerwał negocjacje z władzą. Protestujący poprzez podniesienie rąk zdecydowali, że opozycja ma porzucić dalsze rozmowy z prezydentem Janukowyczem - informuje TVN24.
Wcześniej liderzy opozycji przekazali zgromadzonym w centrum Kijowa rezultat rozmów z prezydentem Janukowyczem.
Oleg Tiahnybok zapytał o zdanie Majdan, czy "trójka" ma kontynuować negocjacje z władzą, czy je porzucić.
00:30
Ukraina ma zapłacić Gazpromowi 2,7 mld dolarów za dostawy gazu w 2013 roku; termin mija 25 stycznia, przy czym Kijów już rozpoczął spłatę zadłużenia - poinformował wiceszef departamentu spraw zagranicznych rosyjskiego giganta gazowego, Wiktor Wałow.
Wałow nie wykluczył, że strona ukraińska wystąpi o prolongatę - podała agencja Interfax-Ukraina.
Przedstawiciel Gazpromu wyraził także nadzieję, że skoro Rosja obniżyła Ukrainie cenę surowca, Ukraina w 2014 roku kupi od Rosji 35-40 mld m3 gazu. Wyjaśnił, że chodzi mu dostawy w ramach kontraktu z ukraińskim przedsiębiorstwem "Naftohaz".
23:45
Przywódcy Swobody Ołeh Tiahnybok oraz UDARu Witalij Kliczko powiedzieli, że prezydent dał gwarancje, iż w ciągu 3 dni zostaną wypuszczeni z aresztów wszyscy zatrzymani w czasie walk na ulicy Hruszewskiego. Aktywiści teraz będą przebywać w areszcie domowym.
Ma być też oficjalnie ogłoszone, że Berkut i inne formacje podległe MSW nie mogą stosować broni palnej. Na ulicy Hruszewskiego musi być jednak obowiązywać zawieszenie broni, a - według innych źródeł - demonstranci muszą ją opuścić. Protestujący, z którymi rozmawiają liderzy opozycji, nie wierzą jednak w to, że władze spełnią swoje obietnice.
23:30
Władze obiecują amnestię i rezygnację ze stosowania broni palnej, jeśli demonstranci wycofają się z ulicy Hruszewskiego prowadzącej do siedzib rządu i parlamentu.
Rozmowy ukraińskiej opozycji i prezydenta mają być kontynuowane w najbliższych dniach.
23:15
Mieszkańcy Kijowa palą znicze dla upamiętnienia tych, którzy zginęli podczas starć demonstrantów z milicją.
(PAP/EPA)
22:30
Liderzy ukraińskiej opozycji, którzy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem rozmawiali o uregulowaniu kryzysu, odmówili przyłączenia się do oświadczenia, potępiającego radykalne działania przeciwników władz - oświadczyła szefowa MSW Ołena Łukasz.
- Niestety, przywódcy opozycji już po raz drugi odmówili ogłoszenia oświadczenia z potępieniem działań ekstremistycznych. Nie potępili także okupacji budynków miejscowych organów władzy państwowej. Nie znaleziono odpowiedzi na pytania, czy mają zamiar przywódcy opozycji nadal kontrolować przebieg radykalnych wydarzeń na ulicach Kijowa - powiedziała Łukasz, która uczestniczyła w spotkaniu.
22:04
Szanse powstrzymania rozlewu krwi na Ukrainie są wysokie - oświadczył wieczorem jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk po rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
21:03
Kanclerz Niemiec Angela Merkel naciska na władze Ukrainy, aby te podjęły poważny dialog z opozycją. Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała telefonicznie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Podczas rozmowy Merkel wyraziła zaniepokojenie aktami przemocy w Kijowie i zdecydowanie je potępiła. Apelowała też do prezydenta Janukowycza, aby na drodze dialogu wypracował z opozycją konkretne rozwiązanie sporu.
20:53
Bunt w regionach.
Mieszkańcy Lwowa, Równego, Tarnopola i Czerkas na Ukrainie zajęli siedziby Administracji Obwodowych. We wszystkich miastach schemat działań jest podobny. Kilkutysięczny tłum protestuje przeciwko działaniom ukraińskich władz.
20:19
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton pojedzie w przyszłym tygodniu do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i liderami opozycji dla ułatwienia dialogu w celu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
"Jedynie powszechny dialog pozwoli naprawdę posunąć sprawy naprzód. Drzwi do dialogu i rozwiązania politycznego muszą pozostać otwarte" - głosi oświadczenie Catherine Ashton.
19:46
Manifestanci w Kijowie chcą być w gotowości na zakończenie rozejmu.
Manifestanci działają zgodnie z zasadą: "chcesz pokoju - gotuj się do wojny" - przynoszą opony, które mają zostać podpalone na drodze do dzielnicy rządowej, inni - ćwiczą miotanie kamieni z procy.
Rozejm, umożliwiający negocjacje opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem w sprawie rozwiązania konfliktu, formalnie się zakończył o godz. 19.00 polskiego czasu, jednak walk nie podjęto, bo protestujący oczekują na wyniki rozmów prowadzonych przez opozycję z prezydentem.
(PAP/EPA)
19:12
Prezydent Francji Francois Hollande stanowczo potępił stosowanie przemocy wobec "uczestników pokojowych demonstracji antyrządowych w Kijowie" i zaapelował do ukraińskich władz o wypracowanie kompromisu z opozycją, które zakończyłoby obecny kryzys.
19:00
Specjalne posiedzenie parlamentu Ukrainy, poświęcone złagodzeniu napięcia w kraju, odbędzie się we wtorek - poinformowano na stronie internetowej Rady Najwyższej w Kijowie.
Posiedzenie zwołał przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak po dzisiejszym spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
- Wiecie, że masowym zamieszkom towarzyszyła przemoc, przelew krwi i podpalenia. Dziś sytuacja wymaga natychmiastowego uregulowania. Proszę pana o zwołanie deputowanych i omówienie tej sytuacji - oświadczył szef państwa.
Rybak wyjaśnił, że na wtorkowym posiedzeniu deputowani rozpatrzą postulaty opozycji, dotyczące dymisji rządu oraz odwołania przyjętych niedawno i krytykowanych jako niedemokratyczne ustaw, które ograniczają swobody obywatelskie.
18:37
Premier Ukrainy: na razie stan wyjątkowy nie jest konieczny.
- Rząd Ukrainy jest gotów użyć wszelkich dostępnych środków w celu przywrócenia porządku, jeśli opozycja doprowadzi do impasu i zamieszki będą kontynuowane - oświadczył premier Mykoła Azarow.
Na zdjęciu: Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak podczas rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
(AFP)
18:31
Ministrowie Spraw Zagranicznych Czech, Węgier, Polski i Słowacji wydali wspólne oświadczenie ws. sytuacji na Ukrainie. Napisali, że byli "wstrząśnięci doniesieniami o śmiertelnych ofiarach starć protestujących z oddziałami milicji w Kijowie". "Zdecydowanie potępiamy zabijanie demonstrantów; jest to działanie, którego nie da się w żaden sposób usprawiedliwić" - czytamy w oświadczeniu.
Wspólne oświadczenie Ministrów Spraw Zagranicznych Czech, Węgier, Polski i Słowacji (V4) o sytuacji na #Ukraina http://t.co/xNCpvOMfpR
Przeczytaj całe oświadczenie.
18:11
Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" udostępniła film, na którym widać, jak milicjanci z sił MSW Ukrainy znęcają się nad rozebranym do naga, stojącym na śniegu człowiekiem, złapanym podczas zamieszek na ulicy Hruszewskiego w Kijowie.
Uczestnicy trwających na Ukrainie protestów mówią o niebywałej agresji milicji, o torturowaniu zatrzymanych oraz o współpracy milicjantów ze światem przestępczym, którego przedstawiciele wykorzystywani są do uśmierzania obecnego konfliktu między władzami a ich przeciwnikami.
Video możesz zobaczyć tutaj
17:57
Sejm przyjmie jutro uchwałę ws. Ukrainy przez aklamację.
"Sejm RP stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje personalne wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły. Sejm apeluje o rozważenie kroków na arenie międzynarodowej zmierzających do pociągnięcia do odpowiedzialności osób, których działania doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń na Ukrainie" - czytamy w projekcie uchwały.
17:48
Deputowani krymskiej Rady Najwyższej odmówili wykonywania "rozkazów z Majdanu" i zdecydowali się nie powoływać własnej "rady ludowej". Na oficjalnej stronie krymskiego parlamentu ogłosił to jego przewodniczący, Wołodymyr Konstantinow.
W oświadczeniu można było przeczytać, że "każdy dzień protestów, które na centralnych placach i ulicach stolicy Ukrainy organizuje opozycja, potwierdza, że chęć doprowadzania kraju do katastrofy jest głównym celem wszystkich działań Majdanu".
Przypomnijmy - wczoraj liderzy opozycji ogłosili zamiar powołania "ludowej rady", czyli alternatywnego ukraińskiego parlamentu. Nawoływali by podobne inicjatywy podejmować również na poziomie rad obwodowych.
17:45
Dziewięciu pozafrakcyjnych deputowanych Rady Najwyższej złożyło wniosek o skasowanie przyjętych w ubiegły czwartek "dyktatorskich ustaw". Informację o tym na jednym z portali społecznościowych opublikował przewodniczący niezrzeszonych ukraińskich parlamentarzystów, Ihor Jeremiejew.
17:30
Łuski, które pozostały z pocisków milicyjnych.
(PAP/EPA)
16:58
Kluby parlamentarne uzgodniły projekt uchwały Sejmu ws. Ukrainy. Znajduje się w nim zapis o możliwych sankcjach wobec Ukrainy ze strony społeczności międzynarodowej.
W uzgodnionym projekcie znajduje się apel o podjęcie przez wszystkie strony konfliktu na Ukrainie dialogu politycznego na rzecz jego pokojowego rozwiązania oraz stwierdzenie, że Sejm stoi na stanowisku, że w razie kontynuowania polityki przemocy, społeczność międzynarodowa może zastosować sankcje wobec osób bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły.
16:42
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak zapowiedział zwołanie pilnego posiedzenia parlamentu w celu złagodzenia napięcia w kraju.
- Sądzę, że podpiszę odpowiednie rozporządzenie jeszcze dziś i na początku przyszłego tygodnia zaprosimy deputowanych do Rady Najwyższej - oświadczył na spotkaniu z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
Tymczasem do godz. 19.00 trwa rozejm w starciach w Kijowie.
(PAP/EPA)
16:03
Premier Ukrainy Mykoła Azarow uważa, że zastrzeleni w Kijowie uczestnicy protestów antyrządowych mogli zostać zabici przez prowokatorów z organizacji ekstremistycznych. Ludzie z rządzącej Partii Regionów mówią o wynajętym przez opozycję "snajperze z NATO".
15:58
Kilka tysięcy ludzi zajęło siedziby obwodowych (wojewódzkich) administracji państwowych we Lwowie i Równem, ogłaszając, że przejmują w nich władzę i domagając się wyprowadzenia sił MSW z Kijowa.
Po zajęciu budynku administracji we Lwowie protestujący zmusili jej szefa Ołeha Sało do napisania podania o dymisję - podały lokalne media.
15:13
Pilne posiedzenie ukraińskiego parlamentu, które zapowiedziano na przyszły tydzień, rozpatrzy dymisję rządu oraz odwołanie przyjętych niedawno i krytykowanych jako niedemokratyczne ustaw - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak.
14:29
Ukraiński parlament spotka się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym posiedzeniu.
14:00
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do władz Ukrainy o respektowanie praw obywatelskich. Zapowiedziała, że Niemcy będą intensywnie zabiegać o to, aby ukraińska opozycja mogła swobodnie demonstrować.
13:28
Jest wstępne porozumienie klubów parlamentarnych dotyczące uchwały w sprawie Ukrainy. Dziś w sprawie dokumentu spotkał się specjalny zespół, w skład w którego wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.
13:03
Polacy za Ukrainą w Unii, ale nie od razu. 73 procent ankietowanych chce integracji naszych wschodnich sąsiadów z Europą - wynika z sondażu CBOS. Badanie przeprowadzono jeszcze przed ostatnimi wydarzeniami w Kijowie.
12:45
Arsenij Jaceniuk napisał na Twitterze, że duchowni przywódcy, którzy są na Majdanie, pobłogosławili obie strony przed negocjacjami.
12:26
Witalij Kliczko ogłosił rozejm w starciach między przeciwnikami rządu a milicją do godz. 19 czasu polskiego.
- O godzinie 8 (wieczorem, czyli o godz. 19 w Polsce) wracam do was i składam relację z rozmów - zadeklarował Kliczko przemawiając do zgromadzonych przy ustawionej przez protestujących barykadzie na ulicy Hruszewskiego.
(AFP)
12:25
Komisja Europejska oferuje pomoc w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Ukrainie. Szef Komisji Jose Barroso powiedział o tym prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi podczas rozmowy telefonicznej.
Jutro do Kijowa leci komisarz do spraw rozszerzenia, który spotka się z przedstawicielami władz i opozycji. W przyszłym tygodniu do Kijowa uda się szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
12:16
Na agencyjnych zdjęciach widać, jak Berkut używa koktajli Mołotwa.
11:50
Zaginął jeden z liderów organizacji Automajdan - Dmitry Bułatow. Ostatni raz widziano go wczoraj po godz. 12. Jego nazwiska nie ma na liście 15 zatrzymanych automajdanistów.
11:15
To będzie dzień próby, który pokaże prawdziwe intencje prezydenta - powiedział w Radiu Koszalin Roman Biłas, przewodniczący oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
10:55
- Najpierw wyciągnęli z auta mnie, potem kolegę. Zasłaniałem się rękoma, wszystkim, jak tylko mogłem, ale tłukli mnie jak popadnie, wszędzie - powiedział w rozmowie z TVN24 jeden z protestujących na Majdanie. W nocy on i wiele innych osób zostało pobitych przez Berkut.
10:35
Lwów. Znicze zapalone ku pamięci Siergieja Nigojana, jednego z zastrzelonych demonstrantów.
(PAP/serwis codzienny)
10:20
Niemieckie media wskazują na odpowiedzialność prezydenta Rosji Władimira Putina za eskalację konfliktu na Ukrainie. Komentatorzy ostrzegają opozycję z Witalijem Kliczką na czele przed sojuszem z radykalnymi siłami.
Dziennik "Die Welt" pisze, że odpowiedzialność za przemoc i ofiary śmiertelne na Ukrainie spada na Putina i apeluje do UE, by przeciwstawiła się Rosji.
09:46
Telewizja TVN24 poinformowała, że w nocy pobito młodych ludzi broniących Majdanu w Kijowie. Zniknęło kilkanaście osób.
09:28
Witalij Kliczko wzywa Unię Europejską do wprowadzenia sankcji wobec władz w Kijowie. Kliczko pisze o tym w liście opublikowanym na łamach niemieckiego dziennik „Bild".
09:20
Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, którego na swojej stronie internetowej cytuje wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda", oznajmił, że Moskwa "nie może pojąć, jak ambasadorowie obcych państw pracujący w Kijowie, mogą mówić, co powinny zrobić władze Ukrainy, skąd powinny wycofać wojska wewnętrzne lub policję". "Nie możemy tego zaakceptować. Wywołuje to nasze oburzenie" - dodał.
09:10
Reporter "Kyiv Post" Christopher Miller napisał na Twitterze, że we wczorajszych i nocnych zamieszkach ucierpiało 300 osób.
08:44
Mam nadzieję, że dzisiejsze rozmowy z prezydentem Janukowyczem coś zmienią. Jest bardzo dużo ludzi, którzy mu już nie wierzą, po tym wszystkim, co robi władza – powiedział w TVN24 Mykoła Kniażycki, jeden z organizatorów protestów w Kijowie.
08:33
Kliczko stawia wszystko na jedną kartę. Apelując po raz pierwszy o strajk generalny i stawiając tak krótkie ultimatum walczy nie tylko o zakończenie politycznego kryzysu po myśli opozycji, ale także o odzyskanie inicjatywy we własnych szeregach - przeczytaj poranny komentarz Jędrzeja Bieleckiego
08:15
Nie mam poczucia że Polska reaguje miękko na strzały w Kijowie. Polska wzywa do dialogu - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w RMF FM.
08:08
Oficjalna strona Euromajdanu ostrzega, że rząd może wprowadzić cenzurę Internetu i instruuje, jak omijać potencjalne ograniczenia.
07:54
Barykady manifestujących, które otaczają ulicę Hruszewskiego, zostały wzmocnione tak, aby nie mogły przejechać tam wozy opancerzone, czy czołgi.
07:43
Dziś mają być kontynuowane rozmowy opozycji z władzami. Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie.
07:36
Według rosyjskich dziennikarzy, wydarzenia na kijowskim Majdanie wymknęły się spod kontroli. "Niezawisimaja Gazieta" twierdzi, że ukraińskie władze straciły resztki zaufania państw Unii Europejskiej i USA. Natomiast dziennik "Kommiersant" dostrzegł szansę na porozumienie władzy z demonstrantami.
07:10
Demonstranci rzucali w nocy koktajle Mołotowa w stronę milicjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych. Ci odpowiadali granatami hukowymi i gumowymi kulami. Do prowizorycznego punktu medycznego zgłosiło się prawie 50 osób. Ranni boją się jechać do szpitali, ponieważ tam wszystkich zatrzymuje milicja.
06:07
"Berkut nie ma już skrupułów" - przeczytaj podsumowanie wczorajszego dnia.
05:20
Wśród mitów o Ukrainie, które powodują, że Janukowycz może robić, co chce, jest i ten, że sankcje na dobre wepchną go wraz z całym, tak dla nas ważnym sąsiedzkim krajem, w objęcia Moskwy. Ale on już tam jest - pisze dziennikarz "Rz" Jerzy Haszczyński. Czytaj więcej
04:47
Media donoszą, że Berkut napadł i uprowadził czterech kierowców Automajdanu.
04:01
Reporter 5 Kanału podał, że dwie osoby, które ucierpiały w walkach, straciły wzrok.
03:50
Berkut zaatakował kierowców z tzw. Automajdanu, którzy pilnują dojazdu do centrum Kijowa. Automajdan nie chce wpuszczać autobusów dowożących chuliganów z innych miast Ukrainy.
03:17
W sieci pojawiły się zdjęcia czołgów, które rzekomo mają być transportowane pociągami do Kijowa. W tej sprawie oświadczenie wydało ukraińskie MON, które zapewnia, że transport zmierza w stronę Odessy i nie ma nic wspólnego z protestami w Kijowie. 02:30 Przy ulicy Hruszewskiego płoną opony na barykadach, które oddzielają demonstrantów od milicji. Gęsty dym ma utrudnić atak ze strony funkcjonariuszy Berkutu. (PAP/serwis codzienny) 00:39 Tak wygląda tablica ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie: 00:29 Jesteśmy przygotowani na przyjęcie ewentualnej fali ukraińskich uchodźców - powiedział gen. Stanisław Koziej w programie "Wydarzenia Opinie Komentarze" w Polsat News. Czytaj więcej 23:50 Nacjonaliści z Majdanu rosną w siłę, bo proponują pozornie proste rozwiązania: rewolucję, która zmiecie „bandycką władzę". Gdy opozycja się naradza ?i jeździ na rozmowy do Janukowycza, oni walczą ?– pisze publicysta "Rz" Piotr Kościński. Czytaj więcej 23:29 "USA stanowczo potępiają eskalację przemocy na ulicach Kijowa. (...) Wzywamy wszystkie strony do uspokojenia sytuacji i powstrzymania się od przemocy" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. 23:23 Sejm zamierza przyjąć uchwałę w sprawie sytuacji na Ukrainie. Marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że zespół złożony z przedstawicieli wszystkich klubów, pod przewodnictwem Krzysztofa Szczerskiego (PiS), przygotuje tekst uchwały. Zespół zbierze się w czwartek rano; po południu projektem uchwały zajmie się prezydium Sejmu. 23:05 Na Ukrainie działa ponad 2000 polskich firm. - Nasz biznes na Ukrainie nie wpada w panikę. Nie mamy negatywnych sygnałów. To, co się dzieje w Kijowie, nie ma wpływu na sytuację poza stolicą – mówi „Rz" Zbigniew Ostrowski z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Czytaj więcej 22:49 Młodzi Demokraci zapalili dzisiaj symboliczne znicze pod Konsulatem Ukrainy w Krakowie. 22:35 Do prezydium Rady Narodowej weszli liderzy trzech frakcji opozycyjnych w parlamencie Ukrainy: przywódca partii UDAR Witalij Kliczko, szef frakcji Batkiwszczyny w parlamencie Arsenij Jaceniuk i szef Swobody Ołeh Tiahnybok. 22:03 Premier Ukrainy Mykoła Azarow oznajmił, że władze "są otwarte na konstruktywny dialog" w sprawie zakończenia konfrontacji w Kijowie, ale nie akceptują "języka ultimatum" ze strony opozycji. 21:37 W sobotę w Warszawie premier Donald Tusk spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, by omówić działania w związku z sytuacją na Ukrainie. 21:25 Media podają nazwiska dwóch osób zabitych od strzałów. Są nimi: Siergiej Nigojan, uczestnik protestów na Majdanie, oraz Michaił Żyznieuski - Białorusin, który mieszkał na Ukrainie i był działaczem skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO. 21:16 – Teraz decyduje się, czy Ukraińcy widzą swoją przyszłość w Europie, czy w sojuszu i bliskich relacjach z Rosją – powiedział Grzegorz Schetyna z PO, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych na antenie TVP Info. 21:05 Oponenci władz dali Wiktorowi Janukowyczowi 24 godziny na znalezienie wyjścia z sytuacji. 20:55 Z powodu naruszeń praw człowieka i politycznej niestabilności w kraju prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew postanowił odłożyć zaplanowaną na maj wizytę na Ukrainie. 20:44 Julia Tymoszenko zamieściła na Twitterze apel do "przywódców demokratycznego świata, by otworzyli drugi front w walce z ukraińską dyktaturą". Y. Tymoshenko: I appeal to the leaders of the democratic world to open a second major front against the dictatorship in Ukraine #euromaidan   20:31 W Polsce zaczęły się zbiórki pieniędzy i darów dla Ukraińców. O gotowości przyjęcia ewentualnych uchodźców mówią na razie tylko samorządowcy. Czytaj więcej 20:24 - Dziś szykują się do rozpędzenia Majdanu. Powinniśmy zrobić wszystko, by do tego nie doszło, a jutro, jeśli prezydent nie pójdzie na ustępstwa, zbierzemy się razem i będzie nas więcej, przejdziemy do ofensywy - powiedział lider partii UDAR ze sceny na Majdanie Niepodległości Witalij Kliczko. 20:01 Waszyngton odebrał wizy winnym przemocy. Europa nadal chce rozmawiać z Janukowyczem. Czytaj więcej 19:38 Ciało zakatowanego na śmierć aktywisty protestów antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie odnaleziono w pobliżu wsi w okolicach stolicy Ukrainy. To 51-letni Jurij Werbycki, porwany wcześniej przez nieznanych sprawców z jednego ze szpitali. Werbyckiego zidentyfikowali członkowie jego rodziny. Znany działacz społeczny Ihor Łucenko, który został porwany z tego samego szpitala wraz z Werbyckim, lecz odzyskał wolność, poinformował wcześniej, że Werbyckiego wywieziono poza Kijów wraz z nim. 19:17 W oświadczeniu Rady Narodowej opublikowanym na stronie opozycyjnej partii Batkiwszczyna oświadczyli, że "tylko władza narodu może powstrzymać rozlew krwi". "Nie żądamy już niczego, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy protestów władze nie usłyszały ani jednego z naszych żądań. Tylko nowa władza narodu może powstrzymać rozlew krwi i ustrzec Ukrainę od nieuchronnego rozpadu" - głosi oświadczenie. 19:08 Według relacji jednego z liderów opozycji Arsenija Jaceniuka podczas rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem nie zapadły żadne ustalenia. - Na spotkaniu opozycji z prezydentem omawiano możliwość zwołania posiedzenia parlamentu, które odwołałoby ustawy ograniczające prawo do demonstracji, oraz odwołanie rządu - powiedział Jaceniuk. Zamieszki w Kijowie: działają agenci Kremla czy Janukowycz przygotowuje stan wojenny 18:40 Szefowie frakcji opozycyjnych rozpoczęli wygłaszać przemówienia. Na Majdanie może być nawet 60 tys. osób. 18:26 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło się od minut ciszy dla ofiar zastrzelonych dzisiaj rano w Kijowie. Informacje o tym opublikował na swoim Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz: "Minuta ciszy dla ukraińskich ofiar podczas roboczej sesji w Davos. Każdy rozwój ekonomiczny potrzebuje wpierw pokoju w państwie." Na forum obecny jest również premier Ukrainy, Mykoła Azarow. 18:10 Opozycja powołała Radę Narodową. 17:56 Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z Wiktorem Janukowyczem. Tematem rozmowy prezydentów były możliwe scenariusze wyjścia z obecnego kryzysu. Podczas rozmowy prezydent wyraził zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie i zaapelował do ukraińskiego przywódcy o powstrzymanie przelewu krwi. Wiktor Janukowycz poinformował prezydenta Komorowskiego o planowanych rozmowach z trzema głównymi liderami opozycji. Dziś jeszcze Bronisław Komorowski ma rozmawiać telefonicznie z Witalijem Kliczko, liderem opozycyjnej partii Udar. 17:37 Lekarze pracujący na ulicy Hruszewskiego informują o pięciu zabitych. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tych informacji. Zdaniem lekarzy ciała czterech zmarłych osób nosiły ślady ran postrzałowych klatki piersiowej, szyi i głowy. Od północy rannych zostało blisko 300 osób. Wczoraj trzy razy napadano i strzelano do lekarzy, niektórzy są poszkodowani. 17:26 Na Majdanie, gdzie od końca listopada stoi miasteczko namiotowe przeciwników władz, jest ok. 30 tys. osób. Demonstranci szykują się na atak milicji. 17:15 Dziś na Ukrainie weszły w życie nowe przepisy znacząco zaostrzające kary dla przeciwników władz i ograniczające działalność organizacji pozarządowych. 17:00 Przywódcy Majdanu wzywają do przyjścia na protest, ale apelują, by kobiety i dzieci pozostały w domach. 16:50 - Podczas swojego ostatniego wystąpienia w ukraińskich mediach poprosiłem wszystkich o modlitwę za przyszłe ofiary śmiertelne tego brutalnego reżimu. Choć bardzo tego nie chciałem, okazało się, że się nie myliłem - mówi w rozmowie z "Rz" zbiegły z Ukrainy dziennikarz i politolog Witalij Portnikow. Przeczytaj całą rozmowę 16:42 Przywódcy ukraińskiej opozycji po trwających ponad trzy godziny rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem opuścili jego administrację, nie udzielając żadnych komentarzy prasie. Witalij Kliczko, lider partii UDAR, oświadczył, że o wynikach negocjacji poinformuje na wiecu na Majdanie Niepodległości. Administracja Prezydenta na swojej stronie podała, że zakończył się "pierwszy etap rozmów" . 16:30 – Demonstranci przygotowują się na wielkie starcie. Główne miejsce starć jest osnute czarnym dymem, bo demonstranci rozpalili ogniska z opon, biją w bębny, by się gromadzić w tym miejscu. Słychać wybuchy petard – mówił w TVP Info Paweł Szot. 16:25 Minister Spraw Wewnętrznych zniósł zakaz użycia armatek wodnych, gdy panuje temperatura poniżej zera. Armatki na razie polewają płonące instalacje. Berkut ani milicja nie atakują, ale sytuacja jest napięta – donosi TVP Info. 16:23 Rząd premiera Ukrainy Mykoły Azarowa rozszerzył listę środków, które mogą być wykorzystywane przez milicję do "powstrzymania masowych zamieszek i grupowego naruszenia porządku publicznego", m.in. o granaty dymne i gazowe. 16:19 Podlegające Ministerstwu Obrony Narodowej wojska nie będą brały udziału w ewentualnych działaniach związanych z manifestacjami w Kijowie. Służba prasowa MON poinformowała przy tym, że zarówno żołnierze, jak i technika wojskowa pozostają w koszarach. 16:14 Funkcjonariusze Berkutu pobili 20 lekarzy-wolontariuszy. Mieli emblematy Czerwonego Krzyża. 16:02 Na Majdanie ewakuowano nie tylko biura TV i Radia, ale też pracowników okolicznych firm - donosi Fundacja Otwarty Dialog. 15:50 Uczestnicy Automajdanu ogłosili, że według ich informacji Austria wszczęła już procedurę zajęcia aktywów Andrija Klujewa, obecnego sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Uznawany jest on za jednego z najradykalniejszych przedstawicieli lobby jastrzębi w otoczeniu prezydenta Janukowycza. Obarcza się go także winą za brutalną pacyfikacje Euromajdanu 30 listopada. Klujew dużą część swojego majątku ma ulokowanego właśnie w Austrii. 15:40 Korespondent ukraińskiej telewizja espresso.tv poinformował, że lekarze potwierdzili informację o tym, że dwie ofiary zostały zabite z ostrej amunicji. W ciele jednej z ofiar znaleziono kulę ze snajperskiego Karabinu KSWK (rosyjski wielokalibrowy karabin wyborowy) kalibrem 7,62 mm. W ciele drugiej ofiary lekarze znaleźli kule kalibru 9 mm, prawdopodobnie pochodzącą z pistoletu Makarowa - informuje agencja unian.net Białoruska służba Radio Swaboda poinformowała, że wśród zabitych znalazł się obywatel Białorusi Michaił Żyźnieuski, który prawdopodobnie był członkiem ruchu samoobrony Majdanu. Radio Swaboda informuje, że Białorusin ukrywał się na Ukrainie, ponieważ w swoim kraju był prześladowany z powodów politycznych. 15:36 Według informacji podanych przez espreso.tv kilku żołnierzy wojsk wewnętrznych ze Lwowa złożyło swoją rezygnację ze służby. Umotywowali ją sprzeciwem wobec wysłania ich jednostki do tłumienia protestów w Kijowie i pacyfikacji Euromajdanu. Jest to pierwszy taki przypadek podczas obecnych manifestacji. 15:15 Nic już nie powstrzyma Janukowycza. Jego intencją jest fizyczne zniszczenie protestujących - mówi w emocjonalnej rozmowie z "Rz" największy pisarz ukraiński Jurij Andruchowycz. Przeczytaj całą rozmowę 15:01 – Moim zdaniem obie strony nie są przygotowane do negocjacji. Ani opozycja, ani rząd. Strona walcząca nie ma konkretnych postulatów – powiedział dla TVP Info były prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. – Wszyscy – Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Polska – musimy zachęcić ich, żeby powstało 21 postulatów, czy może 15. Jak już będą, to wtedy powinna zostać podjęta próba, jak je wprowadzić w życie. Powinni pojawić się obserwatorzy, doradcy. Jak będzie wiadomo, nad czym pracujemy, będzie można to osiągnąć – tłumaczy Wałęsa. 14:48 Dzisiaj o godz. 18.30 planowana jest manifestacja poparcia dla Ukrainy. Odbędzie się ona na pl. Zamkowym. Swoją obecność potwierdzili m.in. bohaterowie opublikowanego 19 stycznia na Youtube filmu "Solidarność z Ukrainą" Czesław Bielecki i Zbigniew Bujak, zbiegły z Ukrainy dziennikarz Witalij Portnikow oraz polscy parlamentarzyści m.in. Marcin Święcicki. Manifestacja organizowana jest m.in. przez Związek Ukraińców w Polsce. Zobacz więcej zdjęć  
14:40 Według informacji portalu ZN.ua, w jednym z podkijowskich lasów znaleziono zmasakrowane ciała dwóch mężczyzn. Uczestniczyli oni w demonstracjach na Majdanie. Do tego samego lasu wywieziony został w poniedziałek w nocy porwany działacz społeczny Igor Łucenko, który we wtorek wieczorem został odnaleziony. Obecnie przebywa w jednej z klinik Kijowa. Druga osoba, która została wraz z nim uprowadzona, Jurij Werbicki, do tej pory nie została odnaleziona. Według Łucenki, stan jego towarzysza może być znacznie gorszy, niż jego, gdyż porywaczy rozzłościła informacja, że Werbicki pochodzi z Lwowa. 14:30 Prezydent: przyjmujemy z niepokojem, że na Ukrainie polała się krew. - Może to oznaczać dalszą eskalację konfliktu, wzrost nastrojów agresywnych, może oznaczać wzrost zagrożenia trwałym, głębokim konfliktem, który niewątpliwie nie będzie służył ani Ukrainie, ani narodowi ukraińskiemu, a tym bardziej jego prozachodnim aspiracjom - powiedział Bronisław Komorowski. 14:08 Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał przez telefon z szefem ukraińskiej dyplomacji Leonidem Kożarą o zaostrzeniu sytuacji w Kijowie - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Ukrainy min @sikorskiradek i Leonid Kożara o zaostrzeniu sytuacji na#Ukraina http://t.co/aMmjcouxg8 Ukraiński minister w rozmowie telefonicznej przedstawił "swoją ocenę sytuacji w związku z dramatycznym zaostrzeniem sytuacji i ofiarami śmiertelnymi w trakcie starć między milicją a demonstrantami". "Jesteśmy gotowi do dialogu. Podejmujemy odpowiednie działania na rzecz opanowania sytuacji i zmniejszenia napięcia - zapewniał Leonid Kożara" - napisało MSZ w komunikacie. 14:03 Agencja AP podaje, powołując się na wyniki oględzin przeprowadzone przez śledczych, że dwie ofiary, które zginęły od ran postrzałowych, zostały trafione ostrą amunicją. BREAKING: Prosecutors say 2 men who died at site of Kiev clashes were shot with live ammunition. 13:39 Barroso: Zbadamy możliwość podjęcia działań wobec Ukrainy. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso nie wykluczył podjęcia przez UE działań wobec Ukrainy w związku z eskalacją przemocy w Kijowie. - Będziemy uważnie obserwować sytuację oraz ocenimy możliwe działania UE oraz konsekwencje dla naszych relacji z tym krajem - powiedział Barroso. 13:29 Ukraińska gazeta "Prawo i biznes" informuje o zajęciu przez śledczych kilku rachunków bankowych, na których zbierane były pieniądze na potrzeby Euromajdanu i Automajdanu. 13:25 Dziennikarze radia w okolicach ul.Chreszczatyk muszą się ewakuować. Według informacji Euromajdan SOS, jednego z profili informacyjnych obecnych protestów, dziennikarze państwowego radia, którego siedziba znajduje się niedaleko centrum manifestacji, przy ulicy Chreszczatyk, dostali rozkaz opuszczenia swojego biura do godziny 16. Powodem ma być planowana pacyfikacja protestów na centralnym placu Kijowa. 13:08 Krymski parlament wydał oświadczenie o politycznej sytuacji na Ukrainie. W Sewastopolu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie krymskiego parlamentu, który wydał oświadczenie „O politycznej sytuacji na Ukrainie". – Mieszkańcy Krymu nigdy nie będą żyli w „banderowskiej Ukrainie" – mówią w oświadczeniu krymscy parlamentarzyści. – Krym nie będzie uczestniczył w żadnych przedterminowych wyborach i nigdy nie uzna ich rezultatów – uprzedzają krymscy reprezentanci. 12:58 Transporter opancerzony podjechał do kordonu milicji na ulicy Hruszewskiego w Kijowie. Wcześniej informowano, że transporter znajduje się przed siedzibą rządu, gdzie trwało posiedzenie Rady Ministrów. Kordon milicyjny na Hruszewskiego wciąż jest atakowany przez demonstrantów. Palą oni opony samochodowe, rzucają w milicjantów kamieniami i koktajlami Mołotowa, oraz wykrzykują "Precz z bandytą!". Hasło to wymierzone jest w prezydenta Wiktora Janukowycza. 12:30 Opozycjonista Jaceniuk: Janukowycz zgodził się spotkać z przywódcami opozycji. Polityk oświadczył, że uda się na spotkanie z szefem państwa wraz z przywódcą partii Udar Witalijem Kliczką, oraz liderem Swobody, Ołehem Tiahnybokiem. Rozmowy zaplanowano na godz. 12.45 czasu polskiego. 12:19 Janukowycz polecił wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci ludzi. Prezydent Ukrainy polecił przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci uczestników antyrządowych protestów - poinformowała administracja prezydencka. 12:01 Berkut wypycha protestujących w stronę Majdanu Niepodległości. Milicjanci z oddziałów specjalnych Berkut ruszyli biegiem w kierunku protestujących na ulicy Hruszewskiego w Kijowie i wyparli ich w okolice ulicy Chreszczatyk, która prowadzi do głównego placu stolicy Ukrainy, Majdanu Niepodległości. Ludzie, którzy rzucali w milicję kamieniami i koktajlami Mołotowa, wycofali się za barykadę na dojeździe do Majdanu, lecz obecnie powoli wracają przed oddziały atakującego Berkuta. Na miejscu cały czas słychać strzały i eksplozje, oraz syreny karetek pogotowia. Miller: To przełomowy dzień dla Ukrainy 11:55 Ambasador Ukrainy w Polsce został wezwany do MSZ - poinformował na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Zostanie przyjęty o godz. 12.00 przez wiceminister Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz. 11:53 PiS: potępić użycie siły na Ukrainie; sankcje wobec odpowiedzialnych. - Po pierwsze trzeba powiedzieć wyraźnie: czas na sankcje personalne dla osób odpowiedzialnych za krwawą konfrontację z obywatelami Ukrainy na ulicach Kijowa, czas by wszyscy oni poczuli, że są to działania nieakceptowalne i w Europie, i w Polsce - oświadczył poseł PiS Krzysztof Szczerski. 11:45 Miller: Zwracam się do wszystkich sił politycznych na Ukrainie o przeniesienie konfliktu z ulic do parlamentu < 11:40 Wejście w życie bardzo restrykcyjnych zmian w prawie oraz pierwsze ofiary śmiertelne wśród uczestników antyrządowych protestów w Kijowie oznaczają, że konflikt na Ukrainie wkracza w nową fazę - ocenił przebywający na Ukrainie Bogdan Klich. - Po wczorajszym uspokojeniu w Kijowie napięcie gwałtownie wzrosło, przede wszystkim za sprawą dzisiejszych zabójstw demonstrantów. Nieprzypadkowo dzieje się to w kilka godzin po wejściu w życie nowego, bardzo restrykcyjnego prawa uniemożliwiającego tak naprawdę wyrażanie swojej opinii w miejscach publicznych pojedynczym osobom i (całym) środowiskom - podkreślił senator Platformy Obywatelskiej. Ocenił, że jest to kolejny krok ze strony rządu i prezydenta Wiktora Janukowycza w celu "ograniczenia demonstracji i wzmacniania swojej pozycji w kraju". - To także symboliczny przełom w trwających protestach, bo oto po dużej liczbie rannych mamy do czynienia z pierwszymi ofiarami śmiertelnymi - dodał Klich. 11:31 Premier: będę rozmawiał z szefem KE o sytuacji na Ukrainie. - Będę dzisiaj rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej o sytuacji na Ukrainie i wspólnych działaniach wobec tych zdarzeń. Nasz niepokój budzi przede wszystkim spirala przemocy, bo chyba niestety o takim zjawisku dzisiaj trzeba mówić. Są ofiary śmiertelne, nie można wykluczyć niekorzystnego rozwoju zdarzeń w ciągu dzisiejszego popołudnia. Po śmierci demonstrantów te zdarzenia mogą przybrać obrót jeszcze bardziej radykalny niż do tej pory - oświadczył Tusk. 11:27 Kolejny atak Berkuta na protestujących w Kijowie. Oddziały specjalne milicji Berkut po raz kolejny ruszyły na uczestników protestów antyrządowych w Kijowie, którzy w miejscu zniszczonej wcześniej barykady zbudowali nową zaporę z wypełnionych lodem i śniegiem worków. 11:19 Jerzy Buzek komentuje sytuację na Ukrainie. Pisze: "Pierwsza śmierć na Majdanie. Gdzie jest prezydent Janukowycz i rząd? To oni są odpowiedzialni za zaprzestanie przemocy. Negocjacje muszą się rozpocząć natychmiast! First death in Maidan.Where is Pres.Yanukovych & Gov't?It's their responsibility to cease violence Negotiations must start NOW! 11:13 Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski o sytuacji na Ukrainie: "Wzywamy do umiaru". "Sikorski o sytuacji na Ukrainie: wzywamy do umiaru." | rp.pl http://t.co/GHqmOEuDgU 11:11 UE potępia przemoc na Ukrainie. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła eskalację przemocy, do jakiej doszło w ostatnich kilkunastu godzinach w Kijowie. Wezwała wszystkie strony konfliktu do zachowania umiaru. "Użycie siły i przemoc nie są odpowiedzią na kryzys polityczny" - oświadczyła Ashton. 10:58 Ukraińska opozycja: Za śmierć uczestnika protestów przeciwko władzom, zabitego dziś w Kijowie, odpowiada osobiście prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i szef MSW Witalij Zacharczenko. 10:43 Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdza: trzech zabitych w Kijowie. Wcześniej o trzech ofiarach śmiertelnych poinformowała agencja AP, powołując się na źródła medyczne. 10:31 Ambasada USA na Ukrainie oświadczyła, że osoby odpowiedzialne za użycie siły wobec uczestników protestów w Kijowie zostaną pozbawione amerykańskich wiz, co w ocenie mediów oznacza wprowadzenie sankcji personalnych wobec niektórych ukraińskich urzędników. Ambasada USA poinformowała, że w okresie od listopada do grudnia pozbawiła już wiz "kilku obywateli Ukrainy związanych z użyciem siły" wobec protestujących. W opublikowanym w środę komunikacie wyjaśniono, że ze względu na obowiązujące w Stanach Zjednoczonych prawo ich nazwiska nie mogą być opublikowane. 10:27 Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, wzywa Zachód do nieingerowania w sytuację na Ukrainie. Duma wezwała kraje zachodnie do niezaostrzania sytuacji na Ukrainie przez ingerencję w jej sprawy wewnętrzne, a opozycję ukraińską - do dialogu z władzami. Uczyniono to w specjalnej uchwale o zaostrzeniu sytuacji na Ukrainie. Uchwałę podjęto głosami trzech klubów parlamentarnych: prokremlowskiej Jednej Rosji oraz opozycyjnych - Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji. Druga z prokremlowskich frakcji - nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) - nie wzięła udziału w głosowaniu. 10:13 Lekarz opiekujący się antyrządowymi demonstrantami w Kijowie poinformował o trzeciej ofierze śmiertelnej toczących się w ukraińskiej stolicy walk z milicją - podała agencja Associated Press. Wcześniej mowa była o jednej ofierze, później o dwóch. Cytowany przez agencję lekarz Ołeh Bondar potwierdził, że mężczyźni zginęli od ran postrzałowych, ale nie sprecyzował, czy była to ostra amunicja czy gumowe kule. Agencja AP zastrzega, że nie jest jasne, czy wśród tych dwóch ofiar jest człowiek, którego śmierć potwierdziły wcześniej MSW Ukrainy i służby medyczne. 10:06 Przed siedzibę rządu przy ulicy Hruszewskiego podjechał bojowy pojazd opancerzony. W gmachu rządowym odbywa się posiedzenie Rady Ministrów, któremu przewodniczy premier Mykoła Azarow. Między tym budynkiem a położonym opodal parlamentem ustawiono ponad dziesięć ciężarówek. Na miejsce przybyły także karetki pogotowia i pojazdy straży pożarnej. 9:30 Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył, że ludzie, którzy w centrum Kijowa protestują przeciwko władzom są terrorystami, a odpowiedzialność za ofiary śmiertelne tych wydarzeń ponoszą ich organizatorzy. - Uczestników tego bezładu nie można nazywać pokojowymi demonstrantami. To przestępcy, którzy powinni zapłacić za swoje działania - powiedział Azarow otwierając posiedzenie rządu. - Oficjalnie oświadczam, że ofiary, które - niestety - już są, obciążają sumienie organizatorów i uczestników masowych zamieszek - podkreślił. Szef rządu zaprzeczył, jakoby za śmierć co najmniej jednej osoby na ulicy Hruszewskiego w Kijowie odpowiada milicja. - Oskarżenia pod jej adresem są pozbawione podstaw, ponieważ milicja na ulicy Hruszewskiego nie ma przy sobie broni palnej - zaznaczył Azarow. Rano milicja całkowicie rozebrała barykadę, pozostawiając jedynie szkielety spalonych wcześniej autobusów. Następnie milicjanci, strzelając gumowymi kulami oraz z pomocą granatów hukowych i gazu łzawiącego, wyparli opozycjonistów na znajdujący się opodal ulicy Hruszewskiego Plac Europejski. W kolejnych minutach funkcjonariusze, których zaczęto atakować koktajlami Mołotowa, kamieniami i innymi przedmiotami, wrócili na wcześniejsze pozycje. Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" pisze, że na miejscu jest wielu rannych. W sieciach społecznościowych brzmią nawoływania do mobilizacji. Na atak milicji szykują się także uczestnicy protestów na Majdanie Niepodległości, gdzie od dwóch miesięcy stoi miasteczko namiotowe przeciwników władz. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na informatorów z MSW, Berkut przypuścił szturm na protestujących po informacji, że mają oni zamiar wykorzystać do walki z milicją ciekły sód, którego zamierzano użyć w koktajlach Mołotowa. Media ukraińskie donoszą również o tragicznej śmierci innego z demonstrantów.  W nocy z 13-metrowej kolumnady stadionu Dynamo przy ulicy Hruszewskiego spadł młody człowiek. Informację potwierdza sztab samoobrony Majdanu. Olejniczak: Na Ukrainę udaje się specjalna delegacja PE
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA