fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Sąd cofnął zgodę na śluby homoseksualne

Ivan Hinton (z lewej) i Chris Teoh, jedna z par, której ślub zostanie uniważniony
AFP
Australijski Sąd Najwyższy uznał za nieważne ustawodawstwo uchwalone w Australijskim Terytorium Stołecznym, które umożliwia zawieranie małżeństw homoseksualnych.
Parlament Australijskiego Terytorium Stołecznego uchwalił tę ustawę w październiku. Rząd  zakwestionował ją twierdząc, że jest niezgodna z prawem federalnym.
W związku z tym śluby 27 par, które w tym tygodniu zawarły małżeństwa jednopłciowe, zostaną uznane za nieważne, ponieważ decyzja Sądu Najwyższego weszła w życie w ostatni weekend.
Prawodawstwo Australijskiego Terytorium Stołecznego, którego stolicą i zarazem stolicą Australii jest Canberra, umożliwiło parom zawieranie związków jednopłciowych na terenie terytorium bez względu na to, skąd pochodzą. Prawo federalne jednak w 2004 roku zostało sprecyzowane w kwestii małżeństwa: w Australii jest to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny.
Sąd orzekł jednomyślnie, że prawo obowiązujące na terenie jednego terytorium nie może stać ponad prawem ogólnokrajowym. Według trybunału "decyzję o tym, czy parom homoseksualnym wolno zawierać śluby, powinien podjąć ogólnokrajowy parlament" - cztamy w uzasadnieniu.
"Prawo stanowi, że małżeństwem w Australii może być tylko związek kobiety i mężczyzny. Dlatego nie przewiduje się takiej możliwości, by akt małżeński mógł dotyczyć par jednopłciowych" - uzasadnił Sąd Najwyższy.
Prokurator generalny George Brandis już wcześniej ostrzegał, że lokalne prawo może zostać unieważnione, ponieważ było niezgodne z prawodawstwem krajowym.
W ubiegłym roku obie izby ogólnokrajowego Parlamentu Australii odrzuciły możliwość zawierania homoseksualnych związków małżeńskich.
W kwietniu tego roku Nowa Zelandia stała się pierwszym krajem w rejonie Azji i Pacyfiku, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Małżeństwa gejów są legalne w wielu krajach, między innymi w Kanadzie, Argentynie i niektórych stanach USA. W Europie uznaje je m.in. Holandia, Francja, Belgia, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, Dania i Portugalia.
Australia: Śluby jednopłciowe unieważnione
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA