fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG 20 w środę 2 października stracił 0,04 proc.

Bloomberg
Nie najlepsze nastroje panowały w środę na Starym Kontynencie.?Większość z nich kończyła dzień na solidnych minusach.
Indeksy traciły już od początku notowań.?Spadki przyspieszyły po publikacji raportu ADP, który informuje o szacunkowej zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem w USA. Eksperci spodziewali się, że we wrześniu zwiększyło się ono o 180 tys. osób. Wzrost okazał się jednak niższy – wyniósł 166 tys. Indeksy zaczęły tracić jeszcze mocniej po słabym starcie notowań w USA. Ostatecznie francuski CAC40 stracił 1 proc. Spadały też m. in. giełdy we Frankfurcie i Londynie.
Zaskoczeń nie było w decyzjach Rady Polityki Pieniężnej i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Obydwie instytucje zdecydowały się utrzymać je na niezmienionym poziomie. Przełomu nie przyniosła też konferencja szefa ECB Mario?Draghiego po zakończeniu posiedzenia instytucji. Draghi zapowiedział, że stopy procentowe pozostaną na poziomie obecnym lub niższym przez dłuższy czas oraz że instytucja jest gotowa rozważyć wszystkie dostępne instrumenty polityki pieniężnej. Te zapowiedzi nie rozgrzały jednak inwestorów, gdyż były oczekiwane.
Nieco lepiej przyjęte zostały doniesienia po posiedzeniu RPP. W komunikacie Rady znalazła się informacja, że stopy procentowe powinny zostać niezmienione przynajmniej do końca roku oraz że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury. W reakcji na te informacje indeksy GPW zaczęły odrabiać straty. WIG20 dzień i tak kończył jednak na niewielkim minusie (stracił 0,04 proc.). WIG zyskał za to 0,03?proc.
W gronie największych spółek na GPW przez cały dzień pozytywnie wyróżniał się Globe Trade?Centre, którego akcje podrożały o 2,9 proc. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na informację, że największy akcjonariusz spółki przed końcem roku może sprzedać jej akcje. Pakiet 27,75 proc. papierów na giełdzie wart jest ponad 660 mln zł. Najmocniej przecenione zostały akcje Eurocashu.?Akcje handlowej spółki potaniały o 3,7 proc. po tym, jak analitycy z Wood & Company obniżyli cenę docelową dla jej akcji z 47,2 zł do 41,8 zł, utrzymując przy tym rekomendację „sprzedaj".
Początek czwartkowych notowań w Europie w dużej mierze uzależniony będzie od tego, jak zakończy się dzisiejsza sesja za oceanem. W ciągu dnia na rynek trafi jednak spora dawka ciekawych danych makroekonomicznych. Poznamy m. in. finalne indeksy PMI dla usług Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i strefy euro we wrześniu. Opublikowany zostanie również wrześniowy raport ISM dla usług w USA. Jak co tydzień ogłoszona zostanie też liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA