fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

W USA zamknięto dwa banki, ale kondycja sektora poprawiła się

Bloomberg
Amerykańskie władze regulacyjne zamknęły w ciągu weekendu dwa lokalne banki – jeden w Tennessee i jeden w Georgii. Tym samym liczba upadających w tym roku banków w USA wzrosła do 20.
Federal Deposit Insurance Corporation, instytucja ubezpieczająca depozyty bankowe wkroczyła do banków w piątek po południu. To rutynowa procedura, która ma na celu zapobiegnięciu panice. Jak zwykle w takich przypadkach obsługę kont klientów płynnie przejęły inne instytucje finansowe.
W Tennessee stanowy departament finansów zajął Community South Bank, którego aktywa wynosiły na koniec minionego kwartału 386,9 mln dol., a depozyty – 377,7 mln dol. Operacje banku przejął w całości CB&S Bank z Alabamy. Jednak CB&S wykupił aktywa Community South Bank warte zaledwie 121,7 miliona dol., reszta pozostała do dyspozycji FDIC.
Z kolei w Phoenix zamknięto Sunrise Bank of Arizona z aktywami 196,9 mln dol. depozytów i 202,2 mln dol. aktywów. Został on niemal w całości przejęty przez Oklahoma First Fidelity Bank N.A.
Kondycja całego sektora jednak poprawia się. W ub. roku do końca sierpnia zbankrutowało aż 40 instytucji finansowych – dwa razy więcej niż w br. W całym 2012 roku liczba zamkniętych banków wyniosła 51, w 2011 - 92, a w 2010 - 157.
Nawet jednak dane z okresu ostatniego kryzysu finansowego nie dają się porównać z czasem kryzysu kas oszczędnościowo-pożyczkowych z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. W rekordowym 1989 roku zamknięto w USA 584 instytucje finansowe.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem zwykli klienci w USA nie tracą na zamknięciu banków. Z pewnymi wyjątkami ich konta są automatycznie przenoszone do nowych banków, a FDIC ubezpiecza kwoty depozytów do 250 tys. USD w przypadku klientów indywidualnych do pół miliona dolarów w przypadku małżeństw. Honorowane są także karty kredytowe wydane przez upadające banki oraz wystawiane czeki. Koszt likwidacji obu banków, jaki poniesie Deposit Insurance Fund wyniesie niecałe 90 milionów dolarów. FDIC ubezpiecza w sumie depozyty w 7019 bankach i kasach oszczędnościowo-pożyczkowych w USA.
Tomasz Deptuła z Nowego Jorku
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA