fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Sikorski obiecuje rozwiązanie w sprawie szechity

Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Polski rząd jest zdeterminowany, by znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na wykonywanie uboju rytualnego w kraju - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas spotkania z delegacją rabinów
Sejm przegłosował zakaz uboju rytualnego w styczniu.
- Polski rząd będzie działać na wszystkich możliwych płaszczyznach, aby znaleźć rozwiązanie tej sytuacji najszybciej, jak to tylko możliwe - dodał Sikorski, zwracając się do delegatów Europejskiego Centrum Rabinicznego (Rabbinical Centre of Europe - RCE), z którymi spotkał się we wtorek.
Zapewnił też, że rząd zamierza zrobi wszystko, by zapewnić pełną wolność religijną Żydom w Polsce.
Wśród delegatów Centrum, którzy uczestniczyli w spotkaniu z szefem MSZ, byli m.in. Binyomin Jacobs, Naczelny Rabin Holandii, rabin Yisroel Yaakov Lichtenstein, szef Federacji Synagog Beth Din z Londynu oraz rabin Menachem Margolin, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (European Jewish Association - EJA). Obecny był także mecenas Roman Giertych.
Rabin Binyomin Jacobs poinformował ministra Sikorskiego o udanej kampanii prowadzonej przez RCE w Holandii, gdzie w wyniku współpracy środowisk żydowskich i muzułmańskich z miejscowymi politykami odwołano decyzję zakazującą uboju rytualnego.
Spotkanie to było jednym z serii podobnych, które odbędą się w najbliższych tygodniach między polskimi politykami a przedstawicielami RCE i EJA, organizowanych przez specjalny komitet powołany przez premiera Donalda Tuska. Przewodzi mu minister Michał Boni.
EJA weszło w konflikt z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, który ostro skrytykował ostatnie działania Stowarzyszenia. Zatrudniło ono Romana Giertycha, by ten reprezentował środowiska żydowskie podczas rozpatrywania sprawy zakazu uboju rytualnego przed Trybunałem Konstytucyjnym. Schudrich, podobnie jak Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, jest bowiem zdania, że takie działania wymagają porozumienia środowisk żydowskich, a akacja podjęta przez EJA jest nieuprawniona.
Według delegatów Europejskiego Centrum Żydowskiego Radosław Sikorski zamierza złożyć wniosek do sądu, aby ten rozpatrzył petycję złożoną przez delegację i otrzymać orzeczenie w tej sprawie najszybciej, jak to możliwe.
Izrael protestuje przeciwko zakazowi uboju rytualnego w Polsce
Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA