fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

W starym kinie

Materiał prasowy
Znakomity filmoznawca - Stanisław Janicki spotka się z publicznością w piątek w warszawskim kinie Iluzjon na inauguracji trzydniowego przeglądu dawnych mistrzów kina
Projekcje towarzyszą promocji jego najnowszej książki „Odeon. Felietony filmowe".
Stanisława Janickiego doskonale znamy przede wszystkim jako autora kultowego, najdłużej emitowanego w historii polskiej telewizji programu poświęconego sztuce dziesiątej muzy - „W starym kinie" (1967-1999). Młodsze generacje słuchają go teraz w Radiu RMF Classic, gdzie także prowadzi cykliczny program filmowy. Właśnie te radiowe felietony ukazują się obecnie nakładem wydawnictwa Bosz w wersji książkowej. Opowiadają nie tylko o początkach kina polskiego, ale również o gwiazdach i wybitnych dziełach kinematografii europejskiej i hollywoodzkiej.
Program przeglądu w Iluzjonie ułożył sam autor. W piątek zaprasza o godz. 19 na seans „Dyktatora" Charlesa Chaplina. Film z 1940 jest satyrą na dyktaturę faszystowską i protestem przeciw totalitaryzmowi. Powstał jeszcze przed przystąpieniem USA do wojny i wywołał ostre protesty ze strony dyplomatów III Rzeszy. Zdobył pięć nominacji do Oscara. W podwójnej rolę dyktatora Hynkela i jego sobowtóra - żydowskiego fryzjera oczywiście wciela się sam Charlie Chaplin.
Stanisław Janicki wygłosi prelekcję o filmie. W swojej książce pisze o nim: „Dyktator" nie stracił nic ze swej humanistycznej wymowy, nic ze swej – niestety – ponadczasowej aktualności, ale też nic z niezwykłej, rażącej siły komizmu."
W sobotę o godz. 20 można będzie zobaczyć „Towarzyszy broni", francuski antywojenny film z 1937 roku w reżyserii Jeana Renoira, syna słynnego malarza Augusta. Uznany za arcydzieło zdobył nagrodę na MFF w Wenecji i nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych. Ale w hitlerowskich Niemczech i faszystowskich Włoszech był zakazany.Akcja rozgrywa się podczas I wojny. Francuscy lotnicy zostają zestrzeleni i dostają się do niewoli, gdzie planują ucieczkę. W rolach głównych Jean Gabin, Pierre Fresnay i Erich von Stroheim. Scenariusz opiera się częściowo na autentycznych przeżyciach wojennych porucznika Pinsarda - kolegi Renoira z frontu, który siedmiokrotnie trafiał do niemieckiej niewoli.
W niedzielę polska przedwojenna komedia „Piętro wyżej" z Eugeniuszem Bodo i całą plejadą gwiazd, m.in. Józefem Orwidem, Heleną Grossówną i Ludwikiem Sempolińskim. To z tego filmu pochodzą wielkie przeboje Eugeniusza Bodo: „Umówiłem się z nią na dziewiątą" oraz „Sex appeal". Aktor był także współautorem scenariusza.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA