fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie będą mogli orzekać dłużej

Przesunięcie wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku z 70 do 75 lat proponuje prezydent
www.sxc.hu
Przesunięcie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku z 70 do 75 lat proponuje prezydent Bronisław Komorowski.
Wczoraj prezydent nie tylko zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych i skierował część przepisów ustawy o SKOK do Trybunału Konstytucyjnego, ale także ogłosił ofensywę legislacyjną. Wkrótce do parlamentu skieruje pakiet projektów związanych z systemem sądownictwa.
Znajdzie się w nim jego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Pozostawia ona ministrowi sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i znoszenia sądów, ale wprowadza precyzyjne kryteria podejmowania decyzji. Prezydent zamierza też m.in. przedstawić nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona zmienić wiek przejścia sędziów SN w stan spoczynku z 70 do 75 lat.
Przypomnijmy, iż obecnie sędziowie i tak nie spieszą się z przechodzeniem na emeryturę. Ponad 90 proc. sędziów SN pracuje do siedemdziesiątki, mimo że na swój wniosek mogą zakończyć orzekanie mając 67 lat.
Zmieniona ma zostać ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
– Ma to usprawnić i uprościć postępowanie przed tymi sądami – powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent zapowiedział również złożenie do Sejmu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ma ona przyspieszyć rozpatrywanie skarg konstytucyjnych i poszerzyć możliwości udziału rzecznika praw obywatelskich w postępowaniach przed Trybunałem.
—pap
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA