10 tys. lat temu mieszkańcy Sahary żywili się rybami

Badacze znaleźli duże ilości szczątków zwierząt - w tym ryb - w stanowisku archeologicznym na Saharze - informuje amerykański "Newsweek".

Aktualizacja: 20.02.2020 05:51 Publikacja: 20.02.2020 05:37

10 tys. lat temu mieszkańcy Sahary żywili się rybami

Foto: stock.adobe.com

arb

Najnowsze odkrycia na stanowisku znajdującym się na położonym w południowo-zachodniej Libii obszarze pustynnym Tadrart Akakus, obejmują blisko 18 tys. szczątków zwierząt, z czego 80 proc. stanowią ryby - takie jak sumy czy tilapie. Odkrycie zostało opisane w magazynie naukowym PLOS ONE.

Szczątki są datowane na okres między 10200 a 4650 lat temu. Oprócz ryb znaleziono szczątki ssaków (19 proc.) i jedynie niewielką ilość szczątków ptaków, gadów i płazów.

Badacze uważają, że znalezione szczątki to pozostałości zwierząt jedzonych przez mieszkających w tamtym czasie na Saharze ludzi, ze względu na nacięcia widoczne na nich, a także ślady przypaleń. Oznacza to, że ryby były ważnym elementem diety mieszkańców Sahary ok. 10 tys. lat temu.

Jak podkreśla Savino di Lernia, wykładowca uniwersytetów w Rzymie i w RPA ilość szczątków ryb znalezionych w tym miejscu jest "bezprecedensowa". - Odkrycie dostarcza nowych informacji na temat zmian klimatu i dostosowywaniu się do nich. Ciekawe jest, że ryby były tak powszechne w diecie wczesnych społeczności pasterskich - mówi.

Obecnie klimat panujący w rejonie wykopalisk jest wietrzny, gorący i skrajnie suchy. Jednak skamieliny z okresu wczesnego i średniego holocenu wskazują, że duże jego części były wilgotnych i obfitowało w wodę, a także było porośnięte bujną roślinnością i zamieszkałe przez zwierzęta. Na Saharze mieszkali też wówczas ludzie.

Znaleziska na stanowisku w Tadrart Akakus dowodzą, że klimat zmieniał się stopniowo. Szczątki zwierząt datowane na okres 10200-8000 lat temu to w 90 proc. ryby. Ale już szczątki pochodzące z okresu 5900-4560 lat temu składają się tylko w 40 proc. z ryb.

Autorzy artykułu w PLOS ONE wskazują, że odkrycie dostarcza "kluczowych informacji o dramatycznych zmianach klimatu, które doprowadziły do powstania największej pustyni na świecie".

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne