Pierwszych 8 złotych monet znalazło dwóch nurków-amatorów, Luis Lens i César Gimen. Kolejnych 45 - powiadomieni o znalezisku archeolodzy z Uniwersytetu w Alicante.

Znalezisko jest w doskonałym stanie - umieszczone na monetach inskrypcje są czytelne, dzięki czemu można dokładnie określić, kiedy powstały.

Ustalono, że trzy monety pochodzą z czasów cesarza Walentyniana I (363-375), siedem - z czasów Walentyniana II (375-392), 15 - Teodozjusza I, 17 z czasów Arkadiusza i  10 z czasów panowania Honoriusza. Jedna moneta pozostaje niezidentyfikowana.

Tuż przy monetach znaleziono trzy najprawdopodobniej miedziane gwoździe oraz resztki ołowianej skrzni.

– To jeden z największych zestawów złotych monet rzymskich znalezionych w Hiszpanii i Europie – mówi szef zespołu archeologów podwodnych pracujących przy wraku, profesor historii starożytnej Jaime Molina, który twierdzi, że jest to „wyjątkowe odkrycie pod względem archeologicznym i historycznym”, ponieważ monety mogą dostarczyć wielu nowych informacji, aby zrozumieć ostatnią fazę upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Monety zostaną odrestaurowane, a następnie wystawione w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym Soler Blasco w Jávea.

Podczas ich prezentacji obecni byli także dwaj nurkowie, którzy znaleźli pierwsze eksponaty. Od władz otrzymali specjalne podziękowania za własciwe zachowanie, które zapoczątkowało program badawczy związany z ich znaleziskiem.

W związku z odkryciem, władze regionu wyasygnowały fundusze na dalsze badania okolic odnalezienia monet.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ