To jeszcze jeden dowód, że sposób myślenia neandertalczyków był podobny do naszego. Analiza przedstawiona w najnowszym wydaniu magazynu „PLoS ONE" sugeruje nawet, że upodobali sobie ciemne pióra ptaków drapieżnych z rodziny krukowatych – gawronów i kruków.
Autorzy pracy podkreślają, że przyozdabianie ciała ptasimi piórami – znane z wielu kultur ludzkich – jest dziedzictwem pochodzącym od neandertalczyków, a ozdabianie ciała piórami może sięgać jeszcze dalej w przeszłość – do wspólnego przodka współczesnych ludzi i neandertalczyków.
Profesorowie Clive Finlayson i Kimberly Brown z Muzeum Gibraltaru wraz z kolegami z Hiszpanii, Kanady i Belgii przeanalizowali informacje z 1699 stanowisk archeologicznych, gdzie odnotowano ślady ludzi współczesnych i neandertalczyków. W tych miejscach poszukiwali śladów ptaków. W miejscach, które zostały zajęte przez ludzi neandertalskich, znaleźli wiele pozostałości ptaków z rodziny krukowatych.
Następnie zbadali kości ptaków znalezione na stanowiskach neandertalskich w Gibraltarze, w jaskiniach Gorham i Vanguard.
Umiejętności naeandertalczyka były dotychczas niedoceniane