Według wstępnych ustaleń, stanowisko może zajmować nawet kilkanaście hektarów. Znajduje się na prawym brzegu Nilu, w regionie miejscowości Atbara. Najstarsze znalezione w nim narzędzia pochodzą sprzed 1,5 mln lat, najmłodsze mają 300 tys. lat.
Są to tzw. pięściaki, narzędzia przystosowane do trzymania w dłoni, w zaciśniętej pięści, służyły do uderzania, rąbania, przecinania mięsa, kości, drewna. Zazwyczaj archeolodzy znajdują na jednym stanowisku kilka tego typu narzędzi, tym razem badacze znaleźli ich kilkaset.
- Stanowisko to może się okazać jednym z ważniejszych miejsc dla badań początków człowieka w północno-wschodniej Afryce. Możemy się tu nawet spodziewać znalezisk jednych z najstarszych szczątków człowieka, co byłoby sensacją na skalę światową — uważa Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Uniwersytet Dwóch Nilów w Chartumie zaproponował Polakom dalsze wspólne badania. Najpierw jednak konieczne będzie precyzyjne zbadanie terenu stanowiska pod względem geologicznym.
—pap