Ekwador: Niemowlęta w hełmach z czaszek dzieci w grobie sprzed 2000 lat

Archeolodzy odkryli niezwykłe miejsce pochówku w czasie wykopalisk na wybrzeżu Ekwadoru. Wewnątrz znajdujących się tam kopców pogrzebowych znaleziono szczątki dwóch niemowląt pochowane w hełmach zrobionych z czaszek innych dzieci - informuje amerykański "Newsweek".

Aktualizacja: 20.11.2019 08:06 Publikacja: 20.11.2019 07:43

Ekwador: Niemowlęta w hełmach z czaszek dzieci w grobie sprzed 2000 lat

Foto: stock.adobe.com

arb

W czasie wykopalisk prowadzonych między 2014 a 2016 rokiem wewnątrz dwóch kopców w kompleksie rytualnym Salango znaleziono szczątki 11 osób - wśród nich były szczątki dwojga niemowląt pochowane w hełmach, które wykonano z czaszek starszych dzieci. Pochówek miał miejsce ok. 100 lat przed narodzeniem Chrystusa.

W artykule opublikowanym w magazynie "Latin American Antiquity" czytamy, że taki pochówek jest czymś unikalnym - to pierwsze tego rodzaju znalezisko. Jak dotąd nigdy nie spotkano się z przypadkiem, by czaszki dzieci były wykorzystywane jako rytualna osłona głowy.

- Z tego co wiemy jest to jak dotąd jedyny znany przykład takiej praktyki - mówi kierująca badaniami Sara Juengst z Departamentu Antropologii Uniwersytetu Karoliny Północnej. - Chociaż samo umieszczanie głów w miejscach pochówków nie było czymś niespotykanym w Ameryce Południowej - traktowano je jako trofea, jeśli były to głowy pokonanych wrogów, albo coś, co zapewniało łączność zmarłego z przodkami - dodaje.

Badacze uważają, że "hełmy" umieszczono na głowach niemowląt w czasie pochówku. Przypuszczają też, że na czaszkach - w momencie umieszczania ich na głowach niemowląt, były jeszcze fragmenty ciała. Na wszystkich czaszkach użytych w charakterze hełmów widać ślady obrażeń.

Badacze podkreślają, że ludzka czaszka była "potężnym symbolem" w wielu kulturach Ameryki Południowej. Czaszki symbolizowały siłę, przodków, a także mogły być oznaką dominacji nad innymi grupami.

Jedna z hipotez przyjętych przez badaczy mówi, że hełmy z czaszek miały chronić niemowlęta w zaświatach, lub zapewniać im łączność z przodkami. 

- Nie mamy żadnych dowodów wskazujących na to, że któreś z tych dzieci zostało złożone w ofierze - zaznacza Juengst.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców