Kiedy można odmówić zgody na dodatkowe zatrudnienie notariusza

Odmowa zgody na dodatkowe zatrudnienie notariusza może nastąpić tylko w razie kolizji z wykonywaniem lub powagą tego zawodu.

Publikacja: 13.02.2013 08:37

Odmowa zgody na dodatkowe zatrudnienie notariusza może nastąpić tylko w razie kolizji z wykonywaniem

Odmowa zgody na dodatkowe zatrudnienie notariusza może nastąpić tylko w razie kolizji z wykonywaniem lub powagą tego zawodu

Foto: www.sxc.hu

Dotyczy to również aplikantów notarialnych, w tym pozaetatowych.

Aplikację pozaetatową wprowadzono, by umożliwić pracę zarobkową poza kancelarią notarialną. Zainteresowany odbywa aplikację przez jeden dzień w tygodniu.

Pozaetatową aplikantką była m.in. Joanna P., zatrudniona na stanowisku windykatora w Biurze Obsługi Szkód Zagranicznych TUiR Warta. Zgodnie z art. 19 prawa o notariacie notariusz nie może podejmować równoległego zatrudnienia bez uprzedniej zgody właściwej izby notarialnej.

Rada Izby Notarialnej w Warszawie odmówiła Joannie P. takiej zgody. Krajowa Rada Notarialna utrzymała w mocy odmowną uchwałę. W opinii obu organów samorządowych, działania windykacyjne mają szczególny charakter, nie do pogodzenia z powagą zawodu notariusza.

Wskutek skargi Joanny P. sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Aplikantka broniła tezy, że jej praca w tzw. systemie zielonej karty polega na likwidacji szkód powstałych na terytorium RP z ubezpieczeń OC wystawionych przez zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Są to czynności biurowo-techniczne,nieobejmujące egzekucji należności, nieuchybiające powadze zawodu notariusza.

2090 osób wykonuje w Polsce zawód notariusza

WSA zgodził się jednak z organami samorządu i oddalił skargę. Zdaniem sądu, zakres obowiązków Joanny P. nie wyklucza współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się windykacją długów. Argumenty ekonomiczne nie mogą przeważyć nad racjami wynikającymi z obowiązków aplikanta.

W wyniku skargi kasacyjnej Joanny P., Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania. WSA nie ocenił, na jakich przesłankach oparły się organy samorządu, które dowolnie, bez oparcia się na dokumentach i wiedzy w dziedzinie ubezpieczeń, zinterpretowały zakres obowiązków Joanny P. – stwierdził NSA. Ustawodawca określił jako niedopuszczalne zajmowanie się przez notariusza handlem, przemysłem, pośrednictwem i doradztwem w interesach. W innych sprawach organ samorządu sam musi ocenić istnienie ewentualnej kolizji między obowiązkami notariusza i powagą zawodu a projektowanym zatrudnieniem czy zajęciem (sygnatura akt VI SA/Wa 2315/12).

Nie wystarczy jednak samo stwierdzenie, że występuje kolizja. Trzeba szczegółowo uzasadnić, na czym ona polega. Ocena jest trudna, gdyż nie ma wzorca „powagi zawodu". Przyjąć zatem należy, że co do zasady dodatkowe zatrudnienie będzie dozwolone z zastrzeżeniem, że aplikant nie będzie uchybiał powadze przyszłego zawodu i swojej pozycji aplikanta notarialnego.

Z takim właśnie uzasadnieniem sprawa Joanny P. wróciła do WSA w Warszawie. Sąd, związany oceną NSA, uchylił wczoraj obie uchwały organów samorządu notarialnego, z których pierwsza zapadła w 2009 r.

Dotyczy to również aplikantów notarialnych, w tym pozaetatowych.

Aplikację pozaetatową wprowadzono, by umożliwić pracę zarobkową poza kancelarią notarialną. Zainteresowany odbywa aplikację przez jeden dzień w tygodniu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne