A.B. odwołał się od cząstkowych ocen z części trzeciej, czwartej i piątek egzaminu radcowskiego, mimo, iż z całego egzaminu uzyskał pozytywny wynik. Chciał zmiany ocen cząstkowych na wyższe.
Komisja Egzaminacyjna II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości stwierdziła, iż w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu nie jest dopuszczalne odwołane od samych ocen cząstkowych z poszczególnych części egzaminu.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że ustawa o radcach prawnych nie wyłącza zaskarżenia pozytywnego wyniku egzaminu. „Stwierdzenie w art. 368 tej ustawy, że odwołanie do Komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości przysługuje od uchwały o wyniku egzaminu oznacza, iż przysługuje ono zarówno od wyniku egzaminu negatywnego, jak i pozytywnego" – wyjaśnił sąd.
Zdaniem sądu, oceny cząstkowe składają się na wynik egzaminu (który może być pozytywny bądź negatywny) i mogą one mieć dla zdającego znaczenie nie tylko prestiżowe, ale także istotne dla przyszłej pracy zawodowej. Istotny jest, zatem nie tylko wynik egzaminu, ale także otrzymane oceny z poszczególnych części – podkreślono w uzasadnieniu.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się, jednak Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 1949/11), który 10 stycznia orzekł, iż w wypadku zyskania przez zdającego pozytywnego wyniku egzaminu radcowskiego odwołanie od uchwały komisji egzaminacyjnej w świetle przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy o radcach prawnych nie przysługuje.