Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.10.2016 20:05 Publikacja: 18.10.2016 20:05
Ryszard Florek, prezes i właściciel Fakro. W 1986 r. założył Zakład Stolarki Budowlanej Florad w Tymbarku, a produkcję pierwszych okien dachowych zaczął pięć lat później w Nowym Sączu, gdzie powstało Fakro. Dziś w skład grupy produkującej okna dachowe i schody wchodzi 28 spółek produkcyjnych i dystrybucyjnych w Europie, Azji i Ameryce. Fakro, które zatrudnia łącznie 3,3 tys. osób, sprzedaje produkty w 50 krajach. Firma na eksport wysyła 70 proc. ogólnej sprzedaży. Ryszard Florek to absolwent budownictwa lądowego na Politechnice Krakowskiej. W 2015 r. zajął 41. miejsce na przygotowanej przez „Forbes” liście najbogatszych Polaków – majątek jego i jego żony szacowało się wtedy na ponad 500 mln zł. W 2007 r. Fakro poskarżyło się Komisji Europejskiej na konkurencyjny Velux, któremu zarzucało utrudnianie rozwoju na niektórych rynkach europejskich. Firma argumentowała, że przez niedozwolone działania Velux jej udział w tych rynkach nie może przekroczyć 5 proc., podczas gdy globalnie wynosi 17 proc.
Foto: materiały prasowe
To zwykle charyzmatyczne i legendarne już postaci, których przepisy na biznes, zawodowe sukcesy i porażki dokładnie zna i śledzi kolejne pokolenie polskich menedżerów. Ale najważniejsze w tej branży success stories – które być może doczekają się kiedyś ekranizacji – mają ważną cechę wspólną: niewiele w nich przypadku, a bardzo dużo przemyślanych ruchów i ciężkiej pracy.
Komu powiodło się od razu, komu zajęło to więcej czasu? Czy stolarka budowlana była pierwszą czy kolejną branżą, którą się zajęli? Czy wierzyli w intuicję, czy czuli, że w tym się sprawdzą, czy skakali w ciemno? Czego – oprócz korzystnych warunków rynkowych – potrzebowali, aby wypłynąć na głębokie, międzynarodowe wody? I czy zawsze ich stosunek do zagranicy – i vice versa – wyglądał tak jak teraz?
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż...
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej przedsiębiorcy muszą umiejętnie zarządzać ryzykiem występ...
Wcześniejsze problemy z pozrywanymi łańcuchami dostaw, w połączeniu z obecnymi spadkami koniunktury w europejski...
70 proc. liderów jest zdania, że nowa rola działów HR polega na uwolnieniu w pełni ludzkiego potencjału. Sprzymi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas