Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, które zajmują się teraz na terenie powiatu przysposobieniem dzieci, zostaną zlikwidowane 1 stycznia 2012 r. Dla osób dotychczas tam zatrudnionych nowe miejsca pracy mają znaleźć się w starostwie powiatowym. Organizacją przysposobienia najmłodszych zaś mają się zająć po Nowym Roku marszałkowie województwa, którzy do 31 grudnia 2011 r. powinni utworzyć w tym celu ośrodki adopcyjne.
Takie zmiany przewiduje wchodzący dziś w życie jeden z przepisów ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uzasadnia, że likwidacja ośrodków adoppcyjno-opiekuńczych w powiecie jest konieczna, bo przysposobienie dzieci nie będzie już podlegało rejonizacji, a cały proces sfinansuje państwo. Dlatego prowadzenie ośrodków adopcyjnych trzeba powierzyć marszałkom jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.
Starostwa muszą stworzyć nowe miejsca pracy dla koordynatorów pieczy zastępczej
Nowa instytucja, tak jak jej poprzedniczka, zajmie się prowadzeniem szkoleń dla kandydatów na rodziny zastępcze. Kursy będą jednak po nowym roku płatne. Ośrodki adopcyjne poprowadzą także bank informacji o dzieciach, które mogą zostać zaadoptowane. Placówki te będą też współpracowały z sądami rodzinnymi.