fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Karta EKUZ będzie ważna dłużej

Fotorzepa, Maciej Kaczanowski
Nie półtora roku, lecz trzy lata, ważna będzie europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego turystów, ale także mundurowych i księży.

Ważność EKUZ wydłuża zarządzenie prezesa NFZ z 22 maja 2019 r. nr 53/2019/DWM, które wchodzi w życie 1 czerwca. Fundusz wyjaśnia, że o zmianie zadecydowała rosnąca popularność karty. Urzędnicy chcą oszczędzić sobie pracy, a ubezpieczonym fatygi związanej z koniecznością przedkładania wniosków. Przez trzy lata ważna będzie karta dla 44 proc. wnioskodawców. Bez zmian pozostaje pięcioletnia ważność karty dla emerytów oraz dzieci.

Na trzy lata kartę wyrobią pracownicy, duchowni, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, funkcjonariusze służb mundurowych, ABW, AW, CBA, SKW, SWW, BOR, posłowie i senatorowie, sędziowie i  prokuratorzy oraz ławnicy. Przedłużenie dotyczy także prowadzących działalność gospodarczą, którzy wyjeżdżają w związku z pobytem czasowym w celu innym niż związany z pracą lub nauką.

NFZ zastrzega jednak, że jeśli oddział wojewódzki Funduszu ustali, iż uprawnienie do świadczeń jest krótsze, okres ważności EKUZ również zostanie skrócony.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Sprawdza się, gdy podczas pobytu za granicą nagle zachorujemy albo doznamy urazu, który wymaga interwencji lekarza.

Wystarczy wówczas zgłosić się na izbę przyjęć w szpitalu i pokazać EKUZ oraz dowód osobisty. Według przepisów unijnych leczenie w innym kraju powinno być tak dobrane, żeby turysta nie musiał skracać urlopu po to, by kontynuować terapię w kraju zamieszkania.

Jeżeli jednak turysta lub podróżujący w innych celach uległ wypadkowi, a przed wyjazdem nie zdążył wyrobić EKUZ, może się postarać o certyfikat tymczasowo zastępujący kartę. Powinien się skontaktować z oddziałem wojewódzkim NFZ, w którym jest ubezpieczony, i wniosek o wydanie karty wysłać do niego e-mailem. W odpowiedzi otrzyma certyfikat, dzięki któremu uniknie płacenia.

W przeciwieństwie do prywatnej polisy ubezpieczenia turystycznego, która obejmuje także koszty leczenia, EKUZ wyrabia się za darmo w oddziale wojewódzkim NFZ. Można ją zazwyczaj otrzymać jeszcze tego samego dnia, a nawet od ręki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA