fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

OZZL: Lekarz nie może odpowiadać karnie za selekcję pacjentów

AFP
Zdjęcie z lekarzy odpowiedzialności karnej w przypadku podjęcia decyzji selekcji w stanie wyższej konieczności rekomenduje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

OZZL wydał rekomendacje, które mają zabezpieczyć medyków podczas epidemii i ułatwić im pracę. Wśród 10 punktów najistotniejszy wydaje się ten dotyczący odpowiedzialności karnej. Oznaczony hashtagiem #BezStrachu mówi o tym, że w przypadku, gdyby, jak we Włoszech, lekarz zmuszony był do podjęcia decyzji, kogo odłączyć od respiratora, by ratować kolejną osobę, zwolniono go z odpowiedzialności karnej. Zdaniem zarządu OZZL to kluczowe, by medycy nie bali się wykonywać swojej pracy w sytuacji epidemii.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy jest zdania, że dla wszystkich poziomów opieki potrzebne są jednolite wytyczne organizacji pracy w szpitalach. Postuluje, by w szpitalach i placówkach medycznych stworzono zespoły rezerwowe tak, by w wypadku zakażenia koronawirusem pracę mógł kontynuować inny zespół personelu. Podkreśla też, że ważne jest stworzenie szybkiej ścieżki diagnostyki wirusa dla medyka po kontakcie z osobą zakażoną, niezależnie od tego, czy wystąpią u niego objawy, czy nie.

Czytaj też:

Konieczne, zdaniem związkowców, jest wprowadzenie specjalnej ochrony prawnej i ubezpieczeniowej pracowników szpitali w zakresie OC, NNW oraz niezdolności do pracy, a także zawieszenie RODO, by do medyka docierała jak najszybsza informacja o wynikach testów pacjentów, którzy mieli kontakt z zakażeniem.

Oprócz tego OZZL wzywa pacjentów, do nie kłamania na temat kontaktu z osobą zakażoną czy objawów i przestrzeganie kwarantanny, która trwa 14 dni.

Rekomendacje OZZL:

#ZostańwDomu

#NieKłamMedyka

#PrzestrzegajKwarantanny – kwarantanna trwa 14 dni

#OchraniaczdlaMedyka - środki ochrony osobistej po pierwsze dla medyka

#SzybkaŚcieżka - szybka ścieżka diagnostyki wirusa dla medyka po kontakcie niezależnie od objawów!

#ZespołyRezerwowe - tworzenie zespołów rezerwowych w szpitalach i placówkach medycznych

#JedneWytyczne - jednolite wytyczne organizacji pracy w szpitalach dla wszystkich poziomów opieki

#BezRODOdlaŻYCIA - zawieszenie RODO - szybka informacja dla medyka o wynikach testów pacjentów którzy mieli kontakt.

#BezStrachu - zdjęcie odpowiedzialności karnej w przypadku podjęcia decyzji selekcji w stanie wyższej konieczności.

#UbezpieczMedyka - wprowadzenie specjalnej ochrony prawnej i ubezpieczeniowej pracowników szpitali w zakresie OC, NNW oraz niezdolności do pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA