fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Śmierć mózgu jest odwracalna? Przełomowy eksperyment

Adobe Stock
Naukowcy z Uniwersytetu Yale przywrócili aktywność komórkową w mózgach świń kilka godzin po ich śmierci. To przełomowy eksperyment, który stawia pod znakiem zapytania panujące przekonanie, że śmierć mózgu jest ostateczna i nieodwracalna.

Według naukowców fakt, że można przywrócić podstawową aktywność komórkową w mózgach świń już po ich śmierci, jest ważnym odkryciem dla neurobiologii i może mieć znaczenie dla rozwoju metod leczenia udaru i urazu mózgu. Wyniki eksperymentu, które  opublikowało 18 kwietnia czasopismo Nature, przeczą obowiązującej zasadzie śmierci mózgu, zgodnie z którą  istotna aktywność komórkowa ustaje nieodwracalnie w ciągu kilku minut po odcięciu do niego dopływu krwi i tlenu.

Czytaj też: Mózg regeneruje się w każdym wieku

Naukowcy przywrócili funkcję krążenia i metabolizmu komórkowego w mózgach świń, które pozyskano od zwierząt ubitych w zakładzie mięsnym. Dokonali tego cztery godziny po ich śmierci, stosując specjalny system BrainEx służący do pompowania sztucznych składników odżywczych do sieci naczyń mózgowych. Naczynia krwionośne mózgów świń zaczęły funkcjonować, transportując substytut krwi. Niektóre komórki odzyskały aktywność metaboliczną i wykazywały reakcję na leki. 

Naukowcy podkreślili jednak że ich odkrycie nie oznacza, że w wypreparowanych mózgach zwierząt w jakimkolwiek stopniu została pobudzona świadomość czy możliwości procesów poznawczych. Ale warto też wiedzieć, że eksperyment został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, by było to niewykonalne, co nie wyklucza prawdopodobieństwa przywracania świadomości w przyszłości.

Badanie, wspierane przez National Institutes of Health, miało na celu przede wszystkim pogłębienie wiedzy  związanej z ewolucją mózgu, jego rozwojem i zaburzeniami. W przypadku tego badania naukowcy ograniczyli się do małych próbek tkanek mózgu, ale w przyszłości zamierzają poddawać analizie próbki całego mózgu dużych ssaków w trzech wymiarach.

Chociaż eksperyment naukowców z Yale nie oferuje korzyści terapeutycznych u ludzi, otwiera drogę do kolejnych badań, dzięki którym być może uda się znaleźć sposób na przywracanie funkcji mózgu u pacjentów po rozległych udarach lub urazach.

 - Nasze odkrycia pokazują, że w odpowiednich warunkach izolowany, nienaruszony mózg ssaków ma niedocenianą zdolność do przywrócenia mikrokrążenia i aktywności molekularnej i komórkowej po dłuższym okresie pośmiertnym – podsumowują na łamach Nature autorzy badania.

Źródło: rp.pl, Nature, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA