Zdrowie

FDA zatwierdziła pierwszy lek przeciw ospie prawdziwej. Na wypadek wojny biologicznej

AdobeStock
Opracowanie i zatwierdzenie pierwszego na świecie leku przeciw ospie prawdziwej, to odpowiedź na zagrożenie użycia śmiertelnych wirusów w ataku bioterrorystycznym – ogłosiła wczoraj Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała w 1980 roku ospę prawdziwą za chorobę wykorzenioną, istnieje obawa, że jej wirusy (variola) mogą zostać wykorzystane jako broń biologiczna. Zatwierdzony wczoraj przez FDA nowy lek mający zwalczać ospę to tecovirimat (TPOXX).

Ospa prawdziwa, zwana potocznie czarną ospą, jest wysoce zakaźną chorobą, aż w jednej trzeciej przypadków śmiertelną. Ostatni przypadek zachorowania odnotowano w 1978 roku. Obecnie na świecie jest tylko parę ampułek z groźnym wirusem ospy, przechowywanych w dwóch ściśle strzeżonych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i w Rosji. Teoretycznie, bo istnieją obawy, że niektóre z ampułek mogły zostać skradzione bądź podmienione.

Od lat trwa dyskusja, czy trzymanych w laboratoriach próbek nie należałoby zniszczyć, by nie dostały się w niepowołane ręce i nie zostały użyte do wyprodukowania broni biologicznej. Decyzje w tej sprawie odłożono, tymczasem w ubiegłym roku ujawniło się kolejne potencjalne zagrożenie. Aktywny szczep wirusa czarnej ospy zdołali zsyntetyzować kanadyjscy naukowcy. Użyli do tego szczepu niegroźnej dla ludzi ospy wietrznej. Co najbardziej niepokojące, zadanie to okazało się łatwe: nie wymagało wielu lat pracy, dużych nakładów finansowych, ani nawet dogłębnej wiedzy w dziedzinie biochemii. A to oznacza, że jest możliwe, aby w podobny sposób wirus stworzyli terroryści.

– Aby poradzić sobie z ryzykiem bioterroryzmu, Kongres Stanów Zjednoczonych podjął kroki, umożliwiające opracowanie leku do zwalczania patogenów, które mogą być wykorzystane jako broń. Jego zatwierdzenie to kamień milowy w tych wysiłkach. Daje nam możliwość odparcia ataku ospy, jeśli jej wirus  kiedykolwiek zostanie wykorzystany jako broń biologiczna  –  powiedział komisarz FDA Scott Gottlieb. –  Stany Zjednoczone są przygotowane na jakikolwiek kryzys w zakresie zdrowia publicznego dzięki terminowym, bezpiecznym i skutecznym produktom medycznym – zapewniał Gottlieb.

Skuteczność tecovirymatu przeciwko ospie prawdziwej wykazano w badaniach na zwierzętach zakażonych wirusami blisko spokrewnionymi z wirusem variola. Regulacje FDA umożliwiają zatwierdzanie preparatów leczniczych na podstawie badań na zwierzętach, gdy ze względów zdrowotnych lub etycznych nie można ich wykonać u ludzi.

Bezpieczeństwo tecovirymatu wykazano u 359 zdrowych ochotników, którzy nie byli zakażeni ospą. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były bóle głowy, nudności i bóle brzucha.

 

Tecovirimat został opracowany we współpracy z amerykańskim Departamentem Zdrowia i Usług dla ludności Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA).

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL