Najważniejsze informacje o programie "Opieka 75+"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało najważniejsze informacje o programie "Opieka 75+".

Publikacja: 19.12.2017 11:32

Najważniejsze informacje o programie "Opieka 75+"

Foto: Adobe Stock

Jak wskazuje, program ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej w gminach do 20 tys. mieszkańców, które świadczą usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne) samodzielnie.

Adresatami programu są gminy wiejskie, miejskie, miejsko – wiejskie do 20 tys. mieszkańców, które świadczą usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi samodzielnie, tj. przez pracowników ośrodków pomocy społecznej, urzędów gmin lub innych gminnych jednostek organizacyjnych.

Skorzystać z programu mogą osoby samotne w wieku 75 lat i więcej.

Pieniądze należy przeznaczyć na:

- Na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku).

- Na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Gmina na realizację działań może otrzymać dotację celową, jeżeli udział środków własnych gminy wynosi nie mniej niż 50% przewidywanych kosztów realizacji zadania.

Żeby gmina uzyskała wsparcie Ośrodek Pomocy Społecznej w tej gminie musi wypełnić dokument – zapotrzebowanie na środki na dofinansowanie realizacji usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach programu „Opieka 75+".

Wzory wniosków dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ministerstwo wskazuje, że wypełniając wnioski w Centralnej Aplikacji Statystycznej trzeba przesłać je do właściwego Wydziału Polityki Społecznej, który do dnia 15 stycznia 2018 r. przekazuje je do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego