Najem krótkoterminowy: miasta chcą same regulować zasady

Wzorem Paryża czy Berlina polskie miasta mają regulować zasady wynajmu krótkoterminowego. Jest gotowy projekt.

Aktualizacja: 09.12.2019 10:07 Publikacja: 08.12.2019 19:41

Najem krótkoterminowy: miasta chcą same regulować zasady

Foto: 123RF

Władze Sopotu mają już gotowy projekt o najmie krótkoterminowym. Chcą, by polskie miasta, szczególnie kurorty, same decydowały, jakie zasady na ich terenie obowiązują. Tak jest w wielu innych miastach na świecie. Sopot wspiera Związek Miast Polskich.

Ministerstwo Sportu i Turystyki również widzi potrzebę uregulowania najmu krótkoterminowego.

Lokalnie najlepiej

Przygotowano projekt nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Sopot proponuje przekazać samorządom delegację prawną do podejmowania uchwał w tej sprawie Jego zdaniem nie uda się dobrze uregulować najmu krótkoterminowego na poziomie krajowym. Przywołano przykłady takich miast, jak Paryż, Londyn, Barcelona, Malaga czy Berlin.

Czytaj także: Jak najem krótkoterminowy wypacza wspólnoty mieszkaniowe

Projekt przewiduje również, że innymi obiektami świadczącymi usługi hotelarskie są wynajmowane przez rolników pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych. Także wynajmowane na pobyt krótkotrwały pokoje w domach jedno- i wielorodzinnych uznaje się za obiekty świadczące usługi hotelarskie.

Sopot proponuje również, że zanim rozpocznie się świadczenie usług, trzeba zgłosić obiekt do ewidencji innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Na żądanie władz samorządowych właściciel takiego obiektu musi przedstawić opinie właściwych służb, np. straży pożarnej.

Wpis do ewidencji byłby tylko na czas określony, nie dłuższy niż dziesięć lat. Potem trzeba by go odnawiać.

Ponadto na wniosek wójta, burmistrza, prezydenta miasta prowadzący platformy internetowe będą przekazywać wykaz obiektów z publikowanych ofert.

Trzy szanse

Sopot proponuje też, by mieszkanie pod najem krótkoterminowy wykreślać z ewidencji w sytuacji, gdy co najmniej trzykrotnie w związku z najmem interweniowała policja, a interwencja zakończyła się mandatem czy inną karą.

– W pełni popieramy propozycje Sopotu. Mam nadzieję, że uda się je wprowadzić w życie już na wiosnę 2020 r., czyli przed sezonem turystycznym – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

ZMP uważa, że obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują w wystarczający sposób najmu krótkoterminowego, pozostawiając wynajmującym całkowitą swobodę w tym zakresie. Nie obowiązują w naszym kraju nawet licencje i obowiązek rejestracji jak w krajach Europy Zachodniej. Według ZMP udostępnianie mieszkań turystom zaczęło się nasilać wraz z rosnącą popularnością platform rezerwacyjnych. Wpływa to negatywnie na sytuację mieszkańców miejscowości turystycznych. – Wielu właścicieli lokali działa w szarej strefie. Szukają klientów na platformach internetowych i nie rejestruje swojej działalności w gminie. Nie płacą podatków A ich klienci utrudniają życie mieszkańcom np. hucznymi imprezami do białego rana – dodaje Marek Wójcik.

Uregulować platformy

Propozycje chwali Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, ale widzi też ich wady.

– Takie rozwiązania są niewątpliwie potrzebne, ale szkoda, że nie zawierają rozwiązań dotyczących publikowania ofert na platformach internetowych. Rozwiązania lokale nie wystarczą – twierdzi Jan Golba, burmistrz Muszyny oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło konsultacje „Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce", dotyczącej także najmu na doby. Wynika z niej, że resort wie o problemie i zapewnia, że pracuje nad przepisami, które go rozwiążą. Zgodnie ze wstępnymi założeniami obiekty najmowane jednorazowo maksymalnie do 30 dni będą podlegać rejestracji.

Regulacja w tej sprawie ma zacząć funkcjonować pod koniec 2019 roku.

Władze Sopotu mają już gotowy projekt o najmie krótkoterminowym. Chcą, by polskie miasta, szczególnie kurorty, same decydowały, jakie zasady na ich terenie obowiązują. Tak jest w wielu innych miastach na świecie. Sopot wspiera Związek Miast Polskich.

Ministerstwo Sportu i Turystyki również widzi potrzebę uregulowania najmu krótkoterminowego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego