fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Kary dla gmin za brak recyklingu odsunięte - będzie zmiana przepisów

Rząd próbuje uchronić gminy przed unijnymi karami za brak recyklingu
Adobe Stock
W przyszłym roku gminy nie zapłacą unijnych kar za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu.

Trwają prace nad zmianą w przepisach śmieciowych.

We wtorek 3 listopada na wspólnym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji (Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej) odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jego autorem jest rząd. Nowe przepisy mają uchronić część samorządów przed wysokimi karami za 2020 r. za niedotrzymanie 50-proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych.

W tym celu projekt przywraca wcześniejszy sposób liczenia poziomów, z uwzględnieniem czterech frakcji, ale tylko za 2020 r.

Dzięki temu łatwiej będzie spełnić wyśrubowane unijne wymagania. Według szacunków Inspekcji Ochrony Środowiska mogą wynieść w skali całego kraju ok. 900 mln zł.

Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w 2018 r. (za 2019 r. nie ma jeszcze danych) w Polsce 84,5 proc. gmin osiągnęło wymagany poziom recyklingu. Za ten okres był jednak ustalany na starych zasadach. Według nowego sposobu liczenia wiele gmin nie sprosta unijnym wymogom, jeżeli będą uwzględniać całkowitą masę odpadów komunalnych.

Proponowane rozwiązania umożliwiają również budowę lokalnych spalarni odpadów, które będą mogły też być lokalnymi ciepłowniami.

To niejedyny projekt, nad którym pracuje obecnie rząd, a który dotyczy przepisów śmieciowych.

Trwają prace m.in. nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów, do przygotowania których zobowiązuje unijna dyrektywa. Mówi ona jasno: z opłat pobieranych od producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach powinien być sfinansowany system segregacji odpadów, ich zbiórki, transportu, a także edukacji. Od miesięcy samorządowcy domagają się pokazania projektu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska obiecuje, że lada moment pokaże nowe rozwiązania.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA