fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Ewidencja odpadów już tylko w wersji elektronicznej

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Od przyszłego roku ewidencja odpadów będzie prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.

Takie zmiany przygotowuje Rada Ministrów. W poniedziałek przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odpadach.

Nowe przepisy przede wszystkim doprecyzowują zasady prowadzenia elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Obecnie budzą one wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Projekt noweli przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. ewidencja odpadów będzie prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.

Przedsiębiorca będzie zawiadamiał marszałka województwa o aktywacji konta w rejestrze oraz o nadanym loginie i haśle do systemu, również drogą elektroniczną.

Ponadto nowe przepisy wprowadzają możliwość elektronicznego przekazywania przez BDO dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk oraz recykling odpadów opakowaniowych, odpadów powstałych z olejów smarowych i opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii i akumulatorów.

Rząd chce również znieść obowiązek dołączania oryginałów niektórych dokumentów. Wystarczą kopie dołączane do wniosku o wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

Rząd proponuje, by nowe przepisy po zakończeniu prac legislacyjnych weszły w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA