fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Częstochowa: do przedszkola tylko po szczepieniu

Adobe Stock
Częstochowscy radni twardo sprzeciwiają się decyzji wojewody. Chcą, by do przedszkola chodziły zaszczepione dzieci.

Wojewoda śląski stwierdził nieważność uchwały rady miasta Częstochowy o wymogu kompletu szczepień przez dzieci przyjmowane do żłobków i przedszkoli. Radni nie zamierzają odpuścić i szykują się do batalii przed sądem administracyjnym.

Pod koniec stycznia radni zdecydowali, że jednym z kryteriów w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto będzie wymóg poddania dziecka szczepieniu. Za jego spełnienie można by było otrzymać 20 pkt.

Podobną uchwałę podjęto w sprawie publicznych żłobków – szczepienia miały warunkować przyjęcie.

Wojewoda śląski, stwierdzając nieważność decyzji dotyczącej przedszkoli, argumentował, że wymóg szczepienia jest sprzeczny z prawem oświatowym. Jak zaznaczył, ciężko jest uznać, że „oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień przez dziecko lub ich długotrwałe odroczenie ma na celu uwzględnienie potrzeb dziecka ubiegającego się o miejsce w przedszkolu, czy też potrzeb jego rodziny. Kwestia ta nie może być też rozpatrywana w kategorii lokalnych potrzeb społecznych". Zwrócił też uwagę na to, że wymóg szczepienia wprowadzony został dopiero na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, co powoduje niepotrzebne różnicowanie dzieci.

Z wojewodą zgadza się Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.

– Przedszkole to miejsce, w którym dziecko przygotowuje się do edukacji szkolnej. Pozbawienie go tej możliwości uderza w prawo do edukacji zagwarantowane zarówno w konstytucji, jak i w konwencji o prawach dziecka.

Z tymi argumentami nie zgadza się jednak Jolanta Urbańska, częstochowska radna, która od 2015 r. walczy, by wymóg szczepień podczas rekrutacji zachęcił rodziców do wypełniania tego obowiązku wobec dzieci.

– Obowiązkiem gminy jest dbanie o zdrowie mieszkańców. Nikomu nie zamykamy też drzwi do przedszkoli, bo to tylko jedno z kryteriów. Nie odpuszczę tej sprawy – zapowiada radna. – W czwartek radni zdecydują o zaskarżeniu decyzji wojewody do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Radni zgodzili się natomiast nieco złagodzić zapisy dotyczące żłobków.

– Wzorem Sosnowca, którego uchwały wojewoda nie zakwestionował, szczepienia dadzą pierwszeństwo podczas rekrutacji, a nie będą warunkować przyjęcia – tłumaczy Urbańska.

Podobne decyzje dotyczące przyznawania punktów przy rekrutacji za szczepienia podjęły Warszawa i Pruszków. Nie ma jeszcze decyzji wojewody w sprawie tych uchwał.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA