Rada wyraziła zgodę, bez określania warunków sprzedaży

Wykaz nieruchomości do sprzedaży mógł być ogłoszony po podjęciu uchwały na ten temat.

Publikacja: 23.01.2018 05:15

Rada wyraziła zgodę, bez określania warunków sprzedaży

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

W uchwale z 30 czerwca 2017 r. Rada Miejska w Pajęcznie w woj. łódzkim wyraziła zgodę na zbycie 1 ha nieruchomości zabudowanej w Starych Gajęcicach.

Ponieważ we wsi, podobnie jak w całym powiecie pajęczańskim, ma swoje siedziby wiele firm, tutejsze grunty są bardzo atrakcyjne.

Uchwałę zakwestionował wojewoda łódzki, stwierdzając jej nieważność. Nie budziło jego wątpliwości, że nieruchomości gminne mogą być przedmiotem obrotu, a więc sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste czy w trwały zarząd. Zastrzeżenia wojewody wywołał fakt, że uchwałę podjęto bez uprzedniego sporządzenia i podania do publicznej wiadomości przez 21 dni wykazu nieruchomości, przeznaczonych do sprzedaży. Taki obligatoryjny obowiązek proceduralny przewiduje art.35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W gminie Pajęczno wykaz sporządzono i podano do publicznej wiadomości dopiero po podjęciu uchwały przez Radę Gminy. Narusza to rażąco wspomniany przepis i zasadę jawności, obowiązującą przy gospodarowaniu gminnymi nieruchomościami - stwierdził wojewoda.

Gmina Pajęczno zaskarżyła rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Jej zdaniem, art. 35 ust.1 u.g.n. wskazuje jedynie, w jakich przypadkach organ ma sporządzić wykaz oraz na jaki okres ma on być wywieszony i podany do publicznej wiadomości. Nie określa natomiast, że musi to nastąpić jeszcze przed podjęciem uchwały. Sporządzenie i opublikowanie wykazu jeszcze przed wyrażeniem zgody przez radę gminy na sprzedaż nieruchomości wprowadzałoby w błąd ich ewentualnych nabywców - argumentowała gmina. Z tego m.in. powodu w gminach podejmuje się w pierwszej kolejności uchwałę o wyrażeniu zgody na wprowadzenie nieruchomości do obrotu, a dopiero później sporządza i publikuje odpowiedni wykaz.

Ponieważ przed podjęciem uchwały, wspomniana nieruchomość nie była przeznaczona do obrotu, sporządzanie wykazu jeszcze przed uchwałą byłoby bezprzedmiotowe. Podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody na sprzedaż konkretnej nieruchomości nie jest też jednoznaczne z jej sprzedażą. O przeznaczeniu gminnej nieruchomości do obrotu decyduje bowiem wyłącznie gmina, reprezentowana przez swój organ wykonawczy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), po uprzednim wyrażeniu zgody przez radę gminy.

W ocenie gminy, praktyka zaproponowana przez wojewodę jest nieuzasadniona także z ekonomicznego punktu widzenia. Zgodnie z art. 35 ust.2 pkt 6 u.g.n., wykaz zawiera cenę, co wiąże się z koniecznością poniesienia przez gminę kosztów sporządzenia operatu szacunkowego, mającego określić wartość nieruchomości, co do której nie ma pewności, czy rada gminy wyrazi zgodę na wprowadzenie jej do obrotu.

WSA uwzględnił skargę gminy i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Stwierdził, że Rada Miejska w Pajęcznie wyraziła jedynie zgodę na sprzedaż nieruchomości, bez określania jakichkolwiek jej warunków. W ocenie sądu, uchwała dopiero otwierała drogę do wprowadzenia nieruchomości do obrotu, i nie zajmowała się kolejnością czynności proceduralnych. W istocie wojewoda nie wskazał przepisów, które zostały rażąco naruszone. A przy przyjęciu, że publikacja wykazu stanowi wprowadzenie nieruchomości do obrotu, dokonanie go bez uprzedniej zgody właściwego organu gminy, naruszałoby prawo. Nie było więc podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały. Mijałoby się też z celem i narażało gminę na niepotrzebne wydatki sporządzanie kosztownych wycen nieruchomości w sytuacji, gdy nie byłaby jeszcze przesądzona kwestia jej ewentualnego zbycia - stwierdził WSA. Wojewoda może natomiast zaskarżyć do sądu administracyjnego samą uchwałę.

sygnatura akt: II SA/Łd 760/17

W uchwale z 30 czerwca 2017 r. Rada Miejska w Pajęcznie w woj. łódzkim wyraziła zgodę na zbycie 1 ha nieruchomości zabudowanej w Starych Gajęcicach.

Ponieważ we wsi, podobnie jak w całym powiecie pajęczańskim, ma swoje siedziby wiele firm, tutejsze grunty są bardzo atrakcyjne.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona