fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Zamek nastoletniej Marii Stuart na sprzedaż

materiały
Na sprzedaż jest jeden z ładniejszych historycznych zamków w Szkocji. Mieszkała w nim nastoletnia królowa Maria Stuart a także jej syn Jakub IV Szkocki i pierwszy król Anglii z dynastii Stuartów.

Earlshall Castle jest na sprzedaż za 5 mln funtów (ponad 24 mln złotych). Jego właścicielem jest obecnie holenderski milioner Paul Veenhuijzen.

Zamek Earlshall znajduje się w hrabstwie Fife w Szkocji i zbudowano go w połowie XVI wieku dla sir William Brucea, krewnego króla Szkocji Roberta I Bruce. Jego wnuk Andrew zwany "krwawym", po tym jak odrąbał ręce i głowę prezbiteriańskiemu przywódcy religijnemu Richardowi Cameronowi. Według legendy duch „krwawego Andrewa” do dziś straszy na spiralnych, kamiennych schodach jednej z wież Earlshall.

W zamku mieszkała przez jakiś czas nastoletnia wówczas królowa Szkocji Maria Stuart. Wiele lat później w zamku zatrzymywał się jej syn Jakub, który lubił polować w tej okolicy.

Trzypiętrowy zamek ma 10 sypialni, osiem salonów z kominkami, dwie garderoby i sześć łazienek, a także duża biblioteka, kuchnia, jadalnia, pokój do biliarda oraz pomieszczenie do przechowywania broni myśliwskiej. Jest otoczony kamiennym murem za którym kryje się ogród różany, sad, ogród warzywny oraz sekretny ogród. Trawnik w ogrodzie ma według właścicieli 125 lat. Na terenie posiadłości są też budynki gospodarcze, w tym garaż na pięć samochodów, a także jeszcze trzy domy mieszkalne, tzw. cottage.

Cała posiadłość ma powierzchnię ponad 21 hektarów ogrodu, trawników, pół uprawnych oraz lasu. Do tego można dokupić kolejnych niemal 8 hektarów. Zamek znajduje się niedaleko miasteczka Leuchars oraz Uniwersytety St. Andrews.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA