Młodzi na wynajmowanym

84,2 proc. Polaków mieszka we własnych mieszkaniach. Młodzi coraz chętniej jednak lokale wynajmują.

Aktualizacja: 21.02.2021 17:23 Publikacja: 21.02.2021 17:05

Młodzi na wynajmowanym

Foto: 123rtf

W wielu krajach europejskich rośnie znaczenie najmu. Widać to również w Polsce. We wrześniu 2020 r. w największych polskich miastach 28 proc. mieszkańców wynajmowało mieszkanie. Z tego rozwiązania korzystała co czwarta młoda osoba – podaje firm doradcza CBRE. - Rosnące zainteresowanie najmem, zwłaszcza wśród najmłodszego na rynku pracy pokolenia Z, spowoduje, że w najbliższej dekadzie rynek się sprofesjonalizuje.

- Podaż na rynku najmu budowana jest dziś głównie przez drobnych inwestorów, którzy lokują swoje oszczędności w dwa-trzy mieszkania, licząc na zyski - mówi Marcin Jański, szef sektora nieruchomości alternatywnych w CBRE. - W ciągu najbliższych dziesięciu lat należy się jednak spodziewać profesjonalizacji, co będzie konsekwencją m.in. rozbudowania podaży znajdującej się w rękach inwestorów instytucjonalnych. Pierwsi z nich pojawili się już na polskim rynku, inni są w trakcie przygotowywania pierwszych transakcji. Testowane są różnorodne modele wejścia na rynek, od zakupu pakietów gotowych mieszkań, poprzez przygotowane pod klienta transakcje typu forward purchase i forward fund, a skończywszy na przejęciu firm deweloperskich wraz z ich bankiem ziemi, wiedzą i doświadczeniem.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem