fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Milionerów w Polsce przybywa lawinowo

Adobe Stock
Około 30,5 tys. Polaków wykazało w zaznaniach podatkowych za 2018 rok dochód przekraczający milion złotych - policzył Business Insider Polska. To o około pięć tysięcy więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat temu.

Chodzi o osoby, które rozliczały się z fiskusem za pomocą PIT 36, PIT 37 i PIT 38. Pierwszy dotyczy głównie osób prowadzących działalność gospodarczą – tu milionerów było najwięcej, w drugim które składanym najczęściej przez osoby zatrudniane na umowę o pracę, w ostatnim rozliczamy przychody kapitałowe.

W 2008 roku, czyli tuż przed kryzysem milionerów w Polsce było około 13,5 tys. Kryzys spowodował, że rok później ich szeregi skurczyły się do 11 tys., ale już w kolejnym roku ich liczba znów zaczęła rosnąć dochodząc do blisko 12 tys. Według wstępnych danych, jakie Business Insider pozyskał z Izb Skarbowych w całej Polsce w 2018 roku osób, które uzyskały dochody z działalności gospodarczej, pracy najemnej i sprzedaży papierów wartościowych przekraczający milion złotych było około 30,5 tys.

Najwięcej milionerów przybyło na Mazowszu – według danych z izby i naszych szacunków o ponad tysiąc, na drugim miejscu jest województwo Śląskie – niespełna 600 osób, dalej woj. małopolskie – ponad 500 osób i woj. wielkopolskie – niespełna 500 osób. W żadnym województwie nie odnotowano spadku, choć w kilku przyrost był bardzo niewielki po około 100 osób – woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie, czy opolskie.

W ocenie Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową na tak duży przyrost liczby osób o najwyższych zarobkach wpływ miało kilka czynników. - Przede wszystkim wzrost gospodarczy, który w ostatnich latach sięgał 4-5 proc. PKB i dynamiczny rozwój przedsiębiorczości, dzięki której drobni przedsiębiorcy z sukcesem rozwijali się na krajowym rynku – wyjaśnia ekonomista. - Poza tym znacznie poprawiła się moralność podatkowa, co wynika ze zwalczania szarej strefy. Polacy chętniej płacą obecnie podatki, bo doszli do wniosku, że już nie opłaca im się ukrywać dochodów.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA