Jedynie 18 proc. uczestników sondażu w Polsce, że ocenia, że ich dochody będą niższe niż rodziców. Swoim optymizmem Polacy przewyższają nawet Amerykanów, którzy mają drugi wynik w badaniu przeprowadzonym jesienią ub. roku wśród 5,5 tys. internautów w siedmiu krajach (Polsce, Finlandii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech). W USA na wyższe zarobki niż ich rodziców liczy 71 proc. ankietowanych.

Wśród pracowników z krajów biorących udział w badaniu najmniejszym optymizmem wykazali się mieszkańcy Włoch, które były jednym z państw najmocniej dotkniętych kryzysem finansowym z 2008 r. i do dziś borykają się z wysokim bezrobociem- zwłaszcza wśród młodych ludzi. W rezultacie zaledwie 32 proc. badanych Włochów uważa, że młode pokolenie, ma szansę na wyższe lub znacznie wyższe zarobki od rodziców. Aż 50 proc. twierdzi, że ich dochody będą niższe lub znacznie niższe niż starszego pokolenia.

- Brak pracy sprawia, że Włosi późno zakładają rodziny i wyprowadzają się z rodzinnego domu. Właśnie dlatego tak chętnie migrują za pracą, także do Polski- komentuje Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Jednak nawet w Niemczech, gdzie bezrobocie jest rekordowo niskie a deficyt pracowników- zwłaszcza fachowców i specjalistów szybko rośnie – aż 31 proc. badanych przewiduje, że ich zarobki nie osiągną poziomu dochodów rodziców. O tym, że będą wyższe mówi jedynie 42 proc. ankietowanych. To najmniejszy – nie licząc Włoch- odsetek wśród badanych krajów.

Spore obawy mają też Francuzi- 27 proc. z nich przewiduje, że dochodami nie dorówna rodzicom. -Młodzi Niemcy i Francuzi dostrzegają, że rynek zatrudnienia, choć obfity w oferty i szanse na awans, to jest pod pewnymi względami trudny. Do Niemiec przyjeżdżają specjaliści z innych krajów, znający języki i posiadający międzynarodowe doświadczenie, więc o najlepsze miejsca pracy trzeba walczyć- zwraca uwagę ekspertka MonsterPolska.pl.Poza Polakami i Amerykanami największymi optymistami płacowymi są młodzi Finowie- tylko co czwarty uważa, że zarobi mniej od rodziców a ponad dwukrotnie większa grupa (57 proc.) liczy, że przewyższy starsze pokolenie dochodami.