fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Przed wyborami miasta pięknieją

Adobe Stock
Ogrody botaniczne, ławki w kształcie książek czy zazielenianie ulic – przed wyborami polskie miasta pięknieją.

Na kieleckiej Karczówce otwarto oficjalnie część ogrodu botanicznego. Łączna powierzchnia ogrodu zajmuje 15 hektarów, zaś część przeznaczona do zwiedzania – 6 hektarów. Zwiedzający mogą oglądać różnego rodzaju gatunki roślin, krzewów i kwiatów. Poszczególne kolekcje oddzielone zostały systemem dróg i ścieżek, wzbogaconych w deszczochrony, murki, mostki oraz ławki, na których można usiąść i odpocząć. Na wszystkich alejkach zostały wykonane tablice z odpowiednimi objaśnieniami.

Zazieleni się również Wrocław. Władze miasta uruchomiły tam akcję zazielenienia 100 ulic na 100-lecie niepodległości. Mieszkańcy już wskazali, gdzie we Wrocławiu posadzić 1249 drzew, 277 krzewów i 187 łąk kwietnych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 lipca.

– Zależy nam na tym, aby Wrocław był zielonym miastem i aby w tym zazielenianiu brali czynnie udział mieszkańcy – podkreśla Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. – Chcemy, żeby czuli się u siebie, żeby decydowali o swoim otoczeniu. Lokalne zielone miejsca oprócz tego, że pięknie wyglądają, wprowadzają dobry nastrój do sąsiedzkich spotkań.

Na tę akcję UM Wrocławia wyda 2 mln zł. Do końca tego roku przy wskazanych przynajmniej 100 ulicach zaczną pojawiać się drzewa, krzewy i łąki kwietne. Zazielenią się jedynie działki gminne, ze szczególną preferencją ulic lokalnych i osiedlowych.

Z kolei w Łodzi na ul. Piotrkowskiej stanęły bajecznie kolorowe ławki w kształcie książek. Zaprojektowali je malarze i artyści ze świata mediów, muzyki, filmu czy literatury.

Dziesięć oryginalnych, kolorowych ławek w kształcie książek ustawiono na odcinku od ul. Próchnika/Rewolucji 1905 r. do pl. Wolności. Pozostaną tam do 3 sierpnia. To projekt promujący czytelnictwo, ale też podziękowanie dla łodzian za uczestnictwo w Wielkiej Zbiórce Książek – akcji organizowanej przez Fundację Zaczytani.org., a także atrakcja z okazji urodzin Łodzi, która w 2018 roku dołączyła do „Zaczytanych miast".

– Wystawa jest inspiracją do czytania. Zachęcamy do lektury książek papierowych, ale jeśli ktoś nie ma jej przy sobie, można skorzystać z audiobooka, bo przy każdej ławce jest kod QR, dzięki któremu można ściągnąć pełną wersję audiobooka. Przy każdej ławce jest inny utwór – zachęca Michał Stępień z Fundacji Zaczytani.org.

Ławki zaprojektowane zostały przez osoby ze świata literatury, mediów, muzyki i filmu oraz malarzy, by przypominać mieszkańcom i turystom, że świat z książką jest ciekawszy.

– Kolorowe ławki wspaniale wpisują się w klimat ulicy Piotrkowskiej. Liczymy na to, że staną się pretekstem do tego, żeby sięgnąć po książkę, może taką, po którą dawno nie sięgaliśmy. Może uda się na nich poczytać też dzieciom – mówił Sławomir Macias z Biura Promocji UMŁ, zachęcając, by na ławkach zasiadać rodzinnie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA