fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Prezydent z obozu rządzącego czy z opozycji?

Fotorzepa, Marta Bogacz
Czy lepszą sytuacją jest, gdy prezydent wywodzi się z obozu rządzącego czy z opozycji? A może nie ma to znaczenia, ponieważ najważniejsze są kompetencje polityka pełniącego funkcję głowy państwa? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Politycy PiS w trwającej właśnie kampanii wyborczej argumentują, że najkorzystniejszy dla Polski w dobie pandemii byłby wybór na kolejną kadencję obecnego prezydenta, ponieważ zapewniałoby to zgodną współpracę głowy państwa z rządem i większością parlamentarną.

- Mamy dziś sytuację, kiedy jeszcze bardziej możemy docenić dobrą współpracę między prezydentem, rządem i parlamentem. Wybór któregokolwiek kandydata opozycji oznaczałby automatycznie wojnę na górze - mówił przed kilkunastoma dniami wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.

Również Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy przekonywał, że wybór opozycyjnego polityka na prezydenta oznaczałby, że przez trzy i pół roku, jakie dzielą nas od wyborów parlamentarnych Polskę czekałaby "wielka polityczna burza i wielka wojna na górze".

Z kolei przedstawiciele opozycji podkreślają, że opozycyjny prezydent mógłby być w systemie władzy elementem kontroli nad większością rządzącą. - Prezydent z opozycji to gwarancja, że wszyscy ci, którzy łamią prawo, nie pozostaną bezkarni. Prezydent z opozycji to gwarancja, że rządowi ktoś będzie patrzył na ręce, a jest na co patrzeć - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem kandydat PO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem korzystniejsza jest sytuacja, gdy prezydent wywodzi się z większości rządzącej, czy też, gdy jest politykiem związanym z opozycją.

Na tak zadane pytanie 18 proc. respondentów odpowiedziało, że korzystniejsza jest sytuacja, gdy prezydent wywodzi się z tego samego obozu co rządząca większość.

Zdaniem 21,5 proc. prezydent powinien wywodzić się z opozycji.

48,2 proc. ankietowanych jest zdania, że nie ma to znaczenia, ponieważ najważniejsze są kompetencje polityka mającego pełnić funkcję głowy państwa.

12,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Kompetencje prezydenta nad jego związki z większością rządzącą przedkłada połowa osób z wykształceniem średnim i zbliżony odsetek respondentów powyżej 50 roku życia. Profesjonalizm prezydenta za najważniejszy uważają 2 na 3 osoby o dochodach nie wyższych niż 1000 zł miesięcznie i ponad połowa mieszkańców miast wielkości od 100 tys. do 199 tys. osób - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3.06.- 4.06.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA