fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Gowin: Będę przekonywał PiS do wyborów w sierpniu

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Wybory w sierpniu są dużo lepsze niż wybory w maju. To będzie możliwe po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - mówił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, po spotkaniu z Jarosławem Gowinem. Gowin mówił, że wybory w sierpniu mogłyby być rozwiązaniem kompromisowym, o którym Porozumienie ma rozmawiać z przedstawicielami koalicji rządzącej, a Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) z przedstawicielami opozycji.

Gowin mówił po spotkaniu z Kosiniakiem-Kamyszem i Pawłem Kukizem, że Porozumienie proponuje nadal rozwiązanie polegające na zmianie konstytucji i wydłużeniu kadencji prezydenta na dwa lata. Z kolei Koalicja Polska, jak mówił, proponuje zmianę konstytucji i wydłużenie kadencji o rok, na co jednak - jak stwierdził - raczej nie zgodzi się PiS.

- Rozmawialiśmy o poszukiwaniu wariantu kompromisowego - nie wykluczamy, że takim rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie wyborów w sierpniu - dodał były wicepremier.

Paweł Kukiz podkreślał, że rozmowy między liderem Porozumienia, a liderami Kukiz'15 i PSL dotyczyły "w pierwszej kolejności zdrowia, życia, gospodarki". - Termin wyborów prezydneckich to raczej przeszkoda przy zajmowaniu się tymi kwestiami - dodał.

Gowin podkreślał z kolei, iż "to wielka wartość, że rozmawiamy ze sobą ponad podziałami rząd-opozycja". - Rozmawialiśmy o sprawach walki z epidemią i wyprowadzenia polskiej gospodarki ze strony zapaści, hibernacji. W tych obszarach jest zbieżność. Zdecydowaliśmy o powołaniu zespołu ekspertów, który będzie rozmawiał o propozycjach zawartych w planie Sośnierza, a także Planie dla Polski Koalicji Polskiej - oświadczył.

- Bez rozmowy, bez dialogu nie wyjdziemy z tego impasu. Będziemy dążyć do jak najszybszego odmrożenia gospodarki - zapowiadał z kolei Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "gdyby nie postawa Gowina to już dawno byłoby przegłosowanie głosowanie korespondencyjne". - Spróbujmy znaleźć rozwiązanie. Dzisiaj trzeba docenić tych, którzy próbują znaleźć to rozwiązanie. Bez stanowiska Porozumienia w ogóle byśmy dzisiaj o tym nie dyskutowali - mówił prezes PSL. 

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA