fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

MON dofinansował budowę 47 strzelnic

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
Resort obrony przeznaczył 6,3 mln zł na dofinansowanie budowy strzelnic. Będą z nich korzystali m. in. uczniowie klas mundurowych i organizacje proobronne.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozszerzyło program „Strzelnica w Powiecie" o możliwość dofinansowania adoptacji posiadanego lokalu na strzelnicę pneumatyczną lub wirtualną. Celami programu jest rozwój sportu strzeleckiego, zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich dla uczniów szkół z klas wojskowych oraz „kształtowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków strzeleckich w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych realiów użycia broni palnej".

Do MON wpłynęło łącznie 61 ofert, z czego 5 dotyczyło strzelnic pneumatycznych a 56 wirtualnych. Ostatecznie komisja przyznała dofinansowanie dla dwóch strzelnic pneumatycznych (łącznie 355?tys. zł) oraz 45 strzelnic wirtualnych (5?967?tys. zł). Na strzelnicy pneumatycznej będzie można wykonywać strzelania na odległość minimum 10 m na co najmniej pięciu stanowiskach. Będą one wyposażone w transportery tarcz do strzelań do celów stałych wraz z możliwością zaprogramowania odległości zatrzymania tarcz, stoły strzeleckie, uniemożliwiające niekontrolowane przejście na linię ognia oraz przesłony między stanowiskami, tzw. ekrany rozdzielające. Projekt zakłada też zakup okularów ochronnych, co zwiększy bezpieczeństwo korzystających.

Strzelnica wirtualna będzie wyposażona m.in. w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni - czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału. Pojawi się imitacja odgłosu strzału i zjawiska odrzutu, a także, jednoznaczna rozpoznawalność przez system informatyczny zarówno strzałów w ogniu pojedynczym jak i seryjnym.

Poza adaptacją pomieszczenia na strzelnicę dofinansowanie obejmuje pierwsze wyposażenie strzelnicy, tak by mogła ona po odbiorze od razu funkcjonować. „Choć klasy wojskowe i organizacje proobronne będą miały pierwszeństwo przy korzystaniu ze strzelnic, to nie ma przeciwwskazań by samorządy udostępniły je także lokalnej społeczności" – zapewnia Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA