fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Czerwony alert dla WOT. Wojsko wspiera służby cywilne

Żołnierze WOT są już gotowi do wsparcia służb cywilnych
Irek Dorozanski/wot
Podwyższono stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojsko wspiera służby cywilne w walce z koronawirusem.

– Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – informuje gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. To oznacza, że w formacji tej wprowadzono tzw. czerwony alert. Wszyscy żołnierze OT mogą podjąć działania w ciągu 12 godzin. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach mogą jednak ruszyć do akcji do 6 godzin.

Na wniosek prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zdecydował, że 300 żołnierzy WOT skierowano na lotniska „do wykonywania zadań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

– Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. Żołnierze będą na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Teraz WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Mogą im zrobić zakupy i pomóc w transporcie.

W gotowości jest też ponad tysiąc żołnierzy WOT, którzy ukończyli kursy medyczne, pielęgniarskie lub są ratownikami medycznymi, ale nie pracują w placówkach służby zdrowia. Wsparciem dla cywilnej służby zdrowia mogą być kierowcy, logistycy, osoby potrafiące obsługiwać agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe, psychologowie i informatycy.

Jak zapewnia MON, „wojsko jest przygotowane na różne sytuacje związane z występowaniem koronawirusa na terenie Polski i wspiera cywilny system ochrony zdrowia”. Z naszych informacji wynika, że żołnierze otrzymują pakiety medyczne, mają też posiadać w koszarach swoje rzeczy osobiste na wypadek, gdyby zaistniała konieczność kwarantanny. Ustalane są też lokalizacje budynków koszarowych, które szybko mogą zostać przekształcone na miejsca kwarantanny.

MON informuje, że utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojsko zajmuje się transportem sprzętu ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.

Resort obrony podaje, że Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.

We wszystkich województwach zostały utworzone wojskowe zgrupowania zadaniowe, które – w razie potrzeby – mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają do dyspozycji sanitarki, mikrobusy, urządzenia do dezynfekcji. We Wrocławiu na lotnisku wystawiony został już kontenerowy szpital polowy posiadający 100 łóżek, przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym. Do dyspozycji służb medycznych jest budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny. MON dodaje, że w każdej chwili mogą być wykorzystane do transportu medycznego samoloty i śmigłowce.

Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń. Planowane na najbliższy weekend wcielenia do WOT na terenie kilku województw się nie odbędą. Wstrzymano rekrutację do wojska, a także zajęcia na uczelniach i w szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy przełożono.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA