fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Izrael bombarduje Syrię. Celem - irańskie bazy

Tech. Sgt. Kevin Gruenwald / Public domain
Izrael zaatakował z powietrza cele w południowej, środkowej i wschodniej Syrii - poinformowała syryjska armia. W wyniku ataku zginęło dwóch syryjskich żołnierzy. Celem ataku - jak podają źródła wywiadowcze - miały być irańskie bazy w Syrii.

Izraelskie myśliwce miały zaatakować m.in. posterunek syryjskiej armii w As-Salamiji oraz inny posterunek w miasteczku Sabura, w prowincji Hama kilka godzin po ataku na obiekty wojskowe w prowincji Dajr az-Zaur, wzdłuż granicy z Irakiem i cele w południowej Syrii, przy granicy z Jordanią.

Syryjska armia podała, że ataki były przeprowadzone jednocześnie - jeden na posterunek wojskowy we wschodniej części prowincji Dajr az-Zaur oraz w pobliżu miasta As-Suchna. Trzecim celem miała być instalacja wojskowa w miasteczku Salhad, na południu Syrii. W tych atakach zginęli dwaj syryjscy żołnierze a czterech zostało rannych.

Wszystkie zaatakowane cele znajdują się w tych strefach we wschodniej i południowej Syrii, które były atakowane przez Izrael w poprzednich miesiącach. W rejonach tych silna ma być obecność wspieranych przez Iran milicji.

Izraelska armia odmawia komentarza w sprawie ataków.

Według źródeł wywiadowczych cytowanych przez agencję Reuters ataki mają być częścią działań zaaprobowanych przez USA w ramach polityki antyirańskiej w regionie, które mają osłabić obecność wojskową Iranu w państwach Bliskiego Wschodu.

Izrael przyznawał się wcześniej do przeprowadzenia licznych ataków powietrznych na cele w Syrii od rozpoczęcia wojny domowej w tym kraju w 2011 roku. Tel Awiw obawia się, że Iran wykorzysta konflikt w Syrii do stworzenia w tym kraju przyczółków do ewentualnego ataku na Izrael.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA