fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Reuters: Żołnierze USA przekroczyli granicę Syrii z Irakiem

AFP
Żołnierze amerykańskiej armii przekroczyli granicę Syrii z Irakiem w prowincji Dahuk, wkraczając do irackiego Kurdystanu - informuje Reuters powołując się na relacje świadków.

Reuters dysponuje nagraniami, na których widać jak transportery opancerzone z amerykańskimi żołnierzami wjeżdżają do Iraku. Granicę z Irakiem miało przekroczyć ok. 100 amerykańskich pojazdów.

Iraccy Kurdowie potwierdzają, że amerykańscy żołnierze znaleźli się na terytorium autonomicznego, irackiego Kurdystanu.

Do Iraku miał wjechać m.in. amerykański ciężki sprzęt.

Sekretarz obrony USA Mark Esper poinformował w sobotę, że wszyscy z niemal 1000 żołnierzy wycofywanych przez USA z północnej Syrii przeniosą się do zachodniego Iraku, gdzie nadal będą prowadzić działania przeciwko dżihadystom z Daesh i "pomagać w obronie Iraku".

W północnej Syrii od niemal dwóch tygodni trwa ofensywa "Źródło pokoju" prowadzona przez Turcję przeciwko kurdyjskim sojusznikom USA w walce z Daesh tworzącym Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), stanowiące trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Ofensywa rozpoczęła się po tym jak Donald Trump ogłosił, że amerykańscy żołnierze wycofają się z terenów, które Turcja objęła działaniami swojej armii.

W czwartek Turcja - po wizycie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a i jego spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem - zgodziła się na pięciodniowe zawieszenie broni pod warunkiem wycofania się Kurdów z 30-kilometrowej "strefy bezpieczeństwa" jaką Ankara chce stworzyć na turecko-syryjskim pograniczu. Do takiej strefy Ankara chce sprowadzić nawet 2 mln syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA