fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Wniosek prokuratora o dłuższe śledztwo to informacja publiczna

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Wnioski prokuratora o przedłużenie okresu śledztwa są informacją publiczną.

Powinny więc być udostępnione w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej albo powinna zostać wydana decyzja odmowna, podlegająca zaskarżeniu do sądu administracyjnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Sąd rozpatrywał skargę Ireneusza S. (dane zmienione), który wystąpił o przesłanie skanów wszystkich wniosków Prokuratury Okręgowej w Gliwicach o przedłużenie okresu śledztwa w konkretnej sprawie. Z takim wnioskiem występuje prokurator, który prowadzi lub nadzoruje śledztwo.

Prokurator regionalny w Katowicach odpowiedział, że żądane dokumenty nie mają charakteru informacji publicznej. Są to pisma o charakterze służbowym, które podają przyczyny nieukończenia postępowania i wskazują jego dalsze kierunki.

WSA stwierdził, że wniosków Prokuratury Okręgowej w Gliwicach o przedłużenie okresu śledztwa nie można uznać za wewnętrzną korespondencję z Prokuraturą Apelacyjną. W ich wyniku wydawano bowiem postanowienia o przedłużeniu okresu śledztwa.

WSA musiał jednak umorzyć postępowanie. Prokurator poinformował bowiem, że akta byłej Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach zostały, za zgodą Archiwum Państwowego, zniszczone z powodu upływu okresu przechowywania.

Sygnatura akt: IV SAB/Gl 14/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA