Reklama
Rozwiń

Adwokat z wyboru z VAT czy bez? Odpowie Trybunał Konstytucyjny

W przyszły czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok rozstrzygający czy koszty zastępstwa procesowego w przypadku wynagrodzenia adwokata z wyboru można zwiększyć o stawkę podatku VAT.

Aktualizacja: 01.04.2016 14:10 Publikacja: 01.04.2016 13:08

Adwokat z wyboru z VAT czy bez? Odpowie Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego oraz § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie zaskarżył pewien obywatel. Mężczyzna wniósł do sądu pozew o zapłatę. Żądanie pozwu obejmowało również zwrot kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw. Do kosztów tych zaliczono m.in. wynagrodzenie adwokata z wyboru, a także kwotę podatku od towarów i usług (23% VAT) od takiego wynagrodzenia.

W związku z tym, że proces zakończył się po myśli obywatela, sąd zasądził na jego rzecz – jako strony wygrywającej – należne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego, ale bez zwiększenia ich o stawkę podatku VAT. Sąd stwierdził, że w § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie opłat adwokackich prawodawca zdecydował, że podatek VAT ma wpływ na wysokość przyznanego wynagrodzenia wyłącznie w przypadku pomocy prawnej udzielanej z urzędu. W tym zakresie podatek VAT nie wchodzi w skład wynagrodzenia adwokata z wyboru, o którym mowa w art. 98 § 3 kodeksu postępowania cywilnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama