E-dowód osobisty: wnioski można składać już od 4 marca 2019

Nowy dokument ma ułatwić życie jego posiadaczom, np. skrócić odprawę na lotnisku.

Publikacja: 31.01.2019 06:03

E-dowód osobisty: wnioski można składać już od 4 marca 2019

Foto: MSWiA/YouTube

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przyjął informację ministra cyfryzacji o stanie przygotowań do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według stanu prac na dziś e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r.

Czytaj też:

Kończy ci się ważność dowodu? Złóż wniosek on-line

– To wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. I dodaje, że będzie on bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowy dowód będzie z zewnątrz podobny do obecnego. Wewnątrz będzie się jednak znajdował chip. W jego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza. Oprócz tego widnieć będzie na nim jego numer, termin ważności i numer CAN (który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym za pośrednictwem czytnika kart).

Rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu.

Zmiana rozmieszczenia pól stałych w warstwie graficznej ma na celu dostosowanie dokumentu do norm określonych w dokumencie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Jeśli właściciel zgubi e-dokument lub zostanie mu on skradziony, będzie mógł zawiesić na maksymalnie 14 dni certyfikaty zamieszczone w warstwie elektronicznej e-dowodu, m.in. uwierzytelniania i podpisu osobistego. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Czynności dokonane w okresie zawieszenia albo unieważnienia certyfikatów nie wywołają skutków prawnych. Po upływie 14 dni i niecofnięciu przez posiadacza dowodu zawieszenia certyfikatów dowód osobisty automatycznie zostanie unieważniony.

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Termin ten dotyczy przede wszystkim osób, których dokumenty straciły ważność lub zostały zniszczone czy zgubione lub skradzione. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na dziesięć lat i potrwa do 2029 r.

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przyjął informację ministra cyfryzacji o stanie przygotowań do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według stanu prac na dziś e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r.

Czytaj też:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP