fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

PKP Intercity przy wsparciu DZP uzyskuje rekordowe odszkodowanie od dostawcy Pendolino

Fotorzepa, Marta Bogacz
Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka reprezentowała spółkę PKP Intercity w sporze dotyczącym zapłaty kary umownej przez Alstom z tytułu opóźnienia w dostawie pociągów Pendolino.

Sąd zasądził na rzecz PKP Intercity kwotę 42,3 miliony Euro z odsetkami, uwzględniając w przeważającej części powództwo PKP Intercity. Jest to jedna z najwyższych kwot zasądzonych na rzecz powoda w historii polskiego arbitrażu. Sąd Arbitrażowy oddalił też w przeważającej części powództwo wzajemne dostawcy (uwzględniając zaledwie ok. 0,5% żądania przeciwnika).

Sprawa była prowadzona przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.Główną osią sporu w sprawie były kwestia zasad odpowiedzialności pozwanego dostawcy taboru oraz przyczyn opóźnienia. Prowadzenie sprawy wymagało nie tylko dogłębnej znajomości prawa, ale również organizacji rynku kolejowego oraz technicznych uwarunkowań dostawy pociągów.

Z ramienia kancelarii DZP sprawę prowadził interdyscyplinarny zespół prowadzony przez dr Aleksandrę Auleytner, partnera i szefa Praktyki IP&TM, specjalizującą się m.in.w doradztwie w zakresie transportu szynowego , i Józefa Palinkę, partnera i szefa Praktyki Postępowań Spornych w DZP.

Ponadto w skład zespołu wchodzili również specjaliści z: Praktyki Praktyki Postępowań Spornych - Paweł Lewandowski, partner, Maciej Orkusz, senior associate, oraz Anna Ciepla, associate, z Praktyki Infrastruktury i Energetyki – Tomasz Darowski, partner, dr Krzysztof Fliszkiewicz, senior associate, Michał Przychoda, associate oraz z Praktyki IP&TMT – Tadeusz Piątek, counsel.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA