Prywatny akademik, który ma powstać w dzielnicy Podgórze w Krakowie, będzie się składać z 1072 umeblowanych pokoi z w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. W budynku planowana jest kawiarnia, dostęp internetowy wi-fi, siłownia, rowerownia oraz pralnia.

"Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce, w sumie na sześciu rynkach naszego regionu funkcjonuje obecnie 20 takich obiektów, podczas gdy kolejne osiem jest w trakcie realizacji" - podkreśla Lidia Dziurzyńska-Leipert, partner w departamencie nieruchomości i budownictwa kancelarii CMS, kierująca z ramienia CMS zespołem doradzającym przy projekcie. „W związku z niską podażą miejsc w domach studenckich i jednocześnie wysokim popytem na pokoje w nowoczesnych akademikach, należy spodziewać się wzrostu zainteresowania inwestorów tym segmentem rynku nieruchomościowego.

Zyski z prywatnych domów studenckich kształtują się na poziomie 6% w głównych ośrodkach akademickich w Europie oraz 7% w ośrodkach regionalnych. Co ważne, segment ten nie podlega cyklom koniunkturalnym, co jest istotnym czynnikiem dla inwestorów przy obecnych prognozach ekonomicznych" - kontynuuje.

W skład zespołu prawników CMS doradzającego przy tym projekcie oraz innych projektach związanych z budową domów studenckich poza Lidia Dziurzyńską-Leipert wchodzą Michał Bork, counsel i radca prawny, Wojciech Konwisarz, adwokat, Aleksander Grabecki, adwokat, oraz Barbara Krupińska, radca prawny, z warszawskiego zespołu nieruchomości i budownictwa.