Kiedy krewny kandydata startującego w wyborach może być członkiem komisji obwodowej

Członek obwodowej komisji wyborczej nie może być spokrewniony z kandydatem w wyborach. Przepisy precyzują jednak o jakie pokrewieństwo chodzi.

Publikacja: 16.10.2018 05:20

Kiedy krewny kandydata startującego w wyborach może być członkiem komisji obwodowej

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Do obwodowej komisji wyborczej weszła osoba będąca kuzynem kandydata na wójta w tej samej gminie. Czy ujawnienie powiązań tej osoby z kandydatem na wójta spowoduje odwołanie jej z komisji?

Nie.

Zgodnie z art. 181a kodeksu wyborczego (dalej k.w.) w każdym obwodzie głosowania powołuje się obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania i obwodową komisję wyborczą ds. ustalenia wyników głosowania. Obwodowa komisja jest powoływana spośród wyborców przez komisarza wyborczego na zasadach określonych w art. 182 k.w. i w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) z 13 sierpnia 2018 r. W art. 184 § 1 pkt 2a k.w. przyjęto, że przyczyną wygaśnięcia członkostwa w komisji jest m.in. wyrażenie zgody na kandydowanie w wyborach przez osobę będącą w stosunku do członka komisji: małżonkiem, wstępnym (np. ojcem), zstępnym (np. córką), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo pozostającą z nim w stosunku przysposobienia.

Czytaj także: Za mało chętnych do liczenia głosów

Zgodnie z wyjaśnieniami PKW (por. https://pkw.gov.pl) oznacza to, że osoby, które łączą z kandydatem w wyborach wskazane wyżej powiązania, mogą być członkami obwodowej komisji wyborczej na obszarze:

- innej jednostki samorządu terytorialnego niż ta, w której kandydują osoby z nimi spokrewnione, albo

- tej samej jednostki samorządu terytorialnego, ale pod warunkiem, że obwodowa komisja wyborcza nie jest właściwa dla okręgu wyborczego, w którym kandyduje osoba spokrewniona.

Drugi z tych punktów nie dotyczy osób spokrewnionych z kandydatem na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), co oznacza, że te osoby nie mogą być członkami komisji obwodowych w danej gminie. Zakaz nie dotyczy jednak sytuacji, gdy kandydat na wójta nie jest dla członka komisji jedną z osób z art. 184 § 1 pkt 2a k.w., a tylko jego kuzynem. Ujawnienie takiego związku nie spowoduje wygaśnięcia członkostwa ani odwołania z komisji.

Zgodnie z art. 184 § 2 k.w. komisarz wyborczy odwoła członka komisji w razie nieuczestniczenia w pracach komisji bez usprawiedliwienia lub podejmowania działań sprzecznych z prawem. Do zmian w składzie komisji doprowadzą także m.in.: zrzeczenie się członkostwa w komisji, utrata prawa wybierania czy niezamieszkiwanie stale na obszarze województwa, w którym została powołana komisja. Osoba wchodząca w skład komisji ma obowiązek niezwłocznie powiadomić przewodniczącego komisji o wystąpieniu takiej okoliczności. W razie stwierdzenia, że osoba powołana do komisji nie spełnia warunków określonych w k.w., urząd gminy niezwłocznie zawiadomi o tym właściwego komisarza wyborczego.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 181a-182, art. 184 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.),

podstawa prawna: uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 13 sierpnia 2018 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania tych komisji, w tym trybu przeprowadzania losowania, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (MP z 2018 r. poz. 912)

Do obwodowej komisji wyborczej weszła osoba będąca kuzynem kandydata na wójta w tej samej gminie. Czy ujawnienie powiązań tej osoby z kandydatem na wójta spowoduje odwołanie jej z komisji?

Nie.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona