fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przy udzielaniu koncesji urzędnik nie może powoływać się na znajomości

www.sxc.hu
- Przedsiębiorca wystąpił o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Burmistrz odpowiedział, że w mieście jest za dużo takich punktów i nie udzielił koncesji. Z przedsiębiorcą skontaktował się natomiast jeden z radnych i powołując się na znajomości z burmistrzem, obiecał, że jeśli przez rok będzie bezpłatnie zaopatrywać się w alkohol w tym sklepie, to załatwi przedsiębiorcy zezwolenie. Czy takie zachowanie radnego może zostać ukarane?

Tak. Urzędnicy, którzy powołując się na wpływy, podejmują się korzystnego załatwienia sprawy obywateli w zamian za określoną korzyść majątkową czy osobistą, powinni pamiętać o tym, że tego rodzaju zachowania stanowią przestępstwo. Grozi za to nawet osiem lat pozbawienia wolności. Tego typu zabronione zachowania coraz częściej ścigane są przez właściwe organa.

Przekonało się o tym dwóch mężczyzn z Lublina, którzy w ostatnim czasie zostali zatrzymani przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Powoływali się oni na wpływy w jednym z urzędów. Obiecywali pozytywne załatwienie spraw w zamian za korzyści majątkowe. Funkcjonariusze CBA ustalili, że przyjęli już kwotę 15 tys. zł, i zażądali wręczenie im kolejnych 16 tys. zł. Mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na powoływaniu się na wpływy.

Zgodnie z art. 230 par. 1 kodeksu karnego zabronione jest powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej,...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA